دیوان حقوق بشر اروپا، سوئیس را به‌ خاطر اعمال تبعیض بین زنان بیوه و شوهران زن مرده محکوم کرد


شعبه عالی دیوان حقوق بشر اروپا روز سه‌شنبه ۱۱ اکتبر با صدور حکمی سوئیس را به‌علت اعمال رویه «تبعیض‌آمیز» میان زنان بیوه و شوهران زن از دست داده محکوم کرد.

براساس این حکم قطعی تفاوت در پرداخت مستمری به زنان و مردان همسر از دست داده، مصداق تبعیض جنسیتی است. 

به گزارش یورو نیوز؛ مکس بیلر، شاکی این پرونده در سال ۱۹۹۴ همسر خود را در جریان یک سانحه رانندگی از دست داد. این زوج در آن زمان صاحب دو فرزند ۱ و ۴ ساله بودند. مکس برای بزرگ کردن فرزندانش از کار استعفا داد و طبق قوانین سوئیس مشمول پرداخت مستمری و کمک دولتی شد.

این مبلغ تا زمان رشد کودک کوچتر تا سن ۱۸ سالگی ادامه پیدا کرد و پس از آن قطع شد. این رویه برای مردان در حالی اعمال می‌شود که مستمری دولت به زنان بیوه از زمان مرگ همسر تا پایان عمر ادامه می‌یابد.

فرد شاکی، طبق قاعده حقوقی و پس از اعتراض به این رویه در دادگاه‌‌‌های داخلی، با تبعیض‌آمیز توصیف کردن این قانون سوئیس، یه دیوان حقوق بشر اروپا شکایت کرد.

دولت سوئیس در لایحه دفاع خود اعلام کرد که مرد، به‌ویژه زمانی که همسرش بچه‌دار است، منبع اصلی درآمد خانواده به شمار می‌رود و در صورت فوت او، زن بیوه باید از حمایت بیشتری برخوردار شود.

عالی‌ترین شعبه دیوان حقوق بشر اروپا با رد این استدلال در حکم روز سه‌شنبه آورده است: «تنها استدلال‌ها و توجیه‌های بسیار قوی می‌توانند قاعده ممنوعیت تبعیض مندرج در کنوانسیون حقوق بشر اروپا را محدود کنند. به این ترتیب آزادی عمل قضات داخلی در تفسیر این اصل [و امکان محدود کردن آن] بسیار محدود است.» بنا بر مفاد همین رای «دولت سوئیس شواهد و دلایل محکم و قانع‌کننده‌ای برای اعمال این رویه تبعیض‌آمیز ارائه نکرده است.»

شعبه عالی دیوان حقوق بشر اروپا دولت سوئیس را در این پرونده به پرداخت ۵هزار یورو غرامت و ۱۶هزار و ۵۰۰ یورو هزینه دادرسی به مکس بیلر محکوم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید