جشنواره فرهنگی هنری فردا ، میراثی چهل ساله


پس از دو سال سخت در کرونا ، مصادف با روز حافظ ، امسال هنرمندان هنرجو بار دیگر به بهانه چهلمین دوره جشنواره فرهنگی و هنری فردا این فرصت را پیدا کردند که روی صحنه بروند.

به بهانه “افتتاحیه چهلمین جشنواره فرهنگی هنری فردا” در سراسر کشور ، در مراسمی نمادین که تعداد محدودی از دانش آموزان در مدارس کشور با رعایت دستورالعمل های کرونر کرونا برگزار کردند ، هنرمندان هنرآموز بار دیگر پله های جشنواره را صعود کردند. مرحله بالا آنها رفتند و روی صحنه های کوچک مدارس و حضار ایستادند و گوشه ای از هنر و مهارت های خود را ارائه کردند.

یکی آهنگ می خواند ، یکی مجری بود ، یکی عکس می گرفت ، یکی نقاشی می کرد ، یکی داستان می گفت ، یکی سازش را تنظیم می کرد و یکی نقش بازی می کرد.

دانش آموزان ، نقاشان ، راویان ، موسیقیدانان ، خوشنویسان ، فیلمسازان ، کارگردانان ، بازیگران ، خوانندگان ، شاعران ، نویسندگان ، عکاسان ، طراحان ، گرافیست ها ، قالیبافان ، مجسمه سازان ، منبت ، موزاییک کاران ، سفالگران و خلاصه ای از همه هنرمندان هنرجو در کشور که در این مراسم دعوت شدند ، آنها بار دیگر فرصتی برای اجرای صحنه های کوچک در مدارس کشور پیدا کردند.

بیست روز پس از آغاز سال تحصیلی جدید ، افتتاح چهلمین جشنواره فرهنگی هنری فردا ، که آغاز بزرگترین رویداد فرهنگی و هنری کشور است ، تعداد زیادی از دانش آموزان علاقمند به فرهنگ و هنر را در یک نمایشگاه قرار می دهد. راهی پر از هنر زیبا در مدارس و توانست فضای نشاط و طراوت ناشی از فعالیت های فرهنگی و هنری در مدارس را احیا کند.

“جشنواره فرهنگی-هنری فردا” که اکنون در سالهای پس از انقلاب چهل سال از عمر آن می گذرد ، اکنون به عنوان “میراث فرهنگی” در نظر گرفته می شود ، میراثی که برای چهارده سال نشاط و سرزندگی در مدارس کشور ایجاد کرده است. میراثی که بسیاری از مربیان و معلمان هنر سالها با دانش آموزان خود ، خارج از ساعات کار ، در مدارس ، با انتخابها و اجراهایی برای حمایت از زندگی شکل داده اند ، میراثی که باید به بهترین نحو از آن قدردانی شود. می توان آن را به آینده واگذار کرد.

جشن چهلمین دوره این جشنواره در واقع جشن همه کسانی است که در این چهل سال برای هدایت این جشنواره ، قضاوت ، آموزش و آماده سازی دانش آموزان تلاش کردند و البته این جشن همه دانش آموزانی است که در آن شرکت کردند به

دانشجویانی که اکنون و شاید امروز بزرگ شده اند از دوستداران فرهنگ و هنر این کشور هستند. دانش آموزانی که روزگاری از خواندن آهنگ یا نمایشنامه لذت می بردند برای اولین بار وارد صحنه مدرسه شدند و امروز مانند یک ستاره درخشان در آسمان فرهنگ و هنر با کیفی پر از تجربه می درخشند.

جشنواره فرهنگی فردا که اکنون مانند درختی بزرگ در مدارس سراسر کشور ریشه دوانده و سایه خود را بر هنر معاصر ایران پهن کرده است ، در سایه چهل سال گذشته هنرمندان زیادی را به این وادی رسانده و در حال حاضر شناسایی ، رشد و توسعه می یابد. مشغول آموزش هنرمندان آینده ایران

سرانجام ، اگر متولیان فرهنگ و هنر و مدیران نهادهای فرهنگی کشور در فکر ترویج و ارتقای سرمایه فرهنگی کشور هستند ، لازم است با جدیت بیشتری وارد این حوزه شده و فراموش نکنیم که مهمترین منبع فرهنگ و هنر آینده ایران در مدارس و زیر این فعالیتها است.

* معاونت برنامه ریزی فعالیتهای فرهنگی ، هنری و آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید