اشتباه اشتباه ترامپ ، ایران را در مذاکرات قوی تر کرده است


چهارشنبه ، 21 اکتبر ، 1400 – 23:45

تهران (پانا) – یک هفته نامه آمریکایی در تحلیلی از سیاست دولت دونالد ترامپ در مورد توافق هسته ای با ایران ، به دولت بایدن توصیه می کند که برنامه های شکست خورده ترامپ در قبال ایران را دنبال نکند و در رویکرد خود ، احتمال حل و فصل هسته ای ایران تجدید نظر کند. مسئله برنامه. بدانید

به گزارش ایسنا ، مجله ویک در تحلیلی از رویکردی که دولت جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران اتخاذ می کند: در سیاست خارجی ، زیرا باید معیارهای اساسی احیای توافق هسته ای را که احتمالا به زودی در وین ادامه می یابد ، مورد تجدید نظر قرار دهد.

هفته نامه بایدن می افزاید که دولت بایدن ابتدا باید با اعتبار بسیار آسیب دیده ایالات متحده برخورد کند. وقتی دونالد ترامپ با بی شرمی از برجام خارج شد ، ایران به طور کامل از توافق هسته ای تبعیت کرد. هنوز مشخص نیست که آیا برنامه ترامپ این بود که دولت بعدی دموکرات را در یک زندانی مسموم از نظر سیاسی به تصرف خود درآورد ، یا به دنبال انتقام از باراک اوباما ، سلف خود باشد یا توهم سرنگونی دولت ایران در واشنگتن را درک کند. ترامپ قمار را به شکلی قابل پیش بینی و دیدنی از دست داد زیرا هرگز برنامه ای برای اتفاقات بعدی نداشت. افراطیون تصور می کردند که ایران با دردناک به میز مذاکره باز می گردد و کار کمی انجام نمی دهد.[دولت آمریکا]در توافقنامه 2015 پذیرفته شده است. ایرانی ها این کار را نکردند ، به ویژه که مانور ترامپ هرگونه اعتماد نخبگان ایرانی در ایالات متحده را کاهش داد.

ویک گفت: “این هنوز همان وضعیتی است که بایدن داشت ، اما قرارداد جدید به آسانی امکان پذیر نخواهد بود.” خودتان را جای سید ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهور جدید ایران بگذارید. اگر یک وب سایت به سادگی با سایر موارد موجود “ترکیب شود” چه فایده ای دارد؟ ابتدا ، ترامپ خود را در پشت صحنه پنهان کرد و تهدید کرد که در انتخابات ریاست جمهوری 2024 بار دیگر برای حزب جمهوری خواه نامزد می شود و اگر شخصی مانند او انتخاب شود ، باید قرارداد جدیدی امضا کند. نابود خواهد کرد. هیچ رهبر عاقلی کشور خود را در معرض چنین سردرگمی بزرگی قرار نخواهد داد ، به ویژه در زمانی که فروپاشی توافق قبلی منجر به مشکلات اقتصادی زیادی در ایران شده است ، به طوری که این کشور واقعاً با یک بیماری همه گیر روبرو است.[کرونا] او آماده نبود.

مجله خاطرنشان می کند: “با توجه به این تحولات ، یک مدل جدید مذاکره مورد نیاز است.” تیم بایدن ابتدا باید از ایده تند توافق بهتر با ایران خلاص شود و آن دسته از اعضای تیم سیاست خارجی را که دولت ایران را فقط ضربه ای از سقوط می دانند کنار بگذارد. امروزه به لطف گاف بی پروا دولت ترامپ ، تهران از هر نظر مذاکره کننده قوی تری نسبت به سال 2015 است و انگیزه آن برای باور به وعده های آمریکایی بیش از پیش کاهش یافته است. به این معنا که اگر ایران بخواهد از برنامه هسته ای خود دست بکشد و بازرسی های سرزده بین المللی را انجام دهد.[از تاسیسات هسته‌ای‌اش] او ادامه می دهد ، باید از جایی غیر از ایالات متحده تضمین دهد که علیرغم تعهد خود ، بدون توجه به آنچه می پذیرد ، به ورطه ورشکستگی باز نمی گردد. مهمتر از همه ، ایالات متحده باید قول دهد که از قدرت خود در سیستم پولی و بانکی جهانی استفاده نخواهد کرد تا سایر کشورها را وادار به امتناع از تجارت با ایران کند.

ویک نوشت: متأسفانه مشخص نیست که آیا کسی در کاخ سفید این دیدگاه ها را دارد یا خیر. بایدن بلافاصله پس از مراسم تحلیف خود ، دعوت تهران برای بازگرداندن وضعیت موجود به ترامپ را رد کرد و اصرار داشت که ایران قبل از پیوستن ایالات متحده به توافق هسته ای و لغو تحریم ها به تعهدات کامل ایران بازگردد. پس از خروج دولت ترامپ از توافق با مبهم ترین بهانه ها ، تهران از برداشتن اولین گام به سوی دوستی خودداری کرد. شاید آنها تصور می کردند حسن روحانی ، رئیس جمهور سابق ایران ، که به پایان دوره ریاست جمهوری خود رسیده است ، دیگر قدرت مذاکره درباره یک توافق الزام آور را ندارد ، که بی دلیل نبود ، اما حداقل این که دولت دموکراتیک جدید چنین چیزی را از دست بدهد ، ناامید کننده بود. فرصتی بدون تلاش

در این گزارش آمده است: “اما دولت بایدن به جای تجدیدنظر در رویکرد خود ، آمادگی دارد هر چارچوب هسته ای جدیدی را با تغییرات دیگر در سیاست ایران مانند توقف برنامه موشکی خود مرتبط کند.” این برای ایران امکان پذیر نیست و بایدن آن را می داند. شاید واشنگتن معتقد است که ایران سال ها تا تکمیل برنامه تسلیحات هسته ای خود فاصله دارد و خوشحال است که این بحران را در کنار دولت بعدی قرار دهد.[آمریکا] پرتاب کردن. شاید آنها به این نتیجه رسیدند که تولید سلاح هسته ای از ایران دیگر برای آنها اهمیت چندانی ندارد. این ارزیابی طولانی و بی موقع است ، اما به طور کلی استقبال خوبی نخواهد شد. با این حال ، هرگونه حرکت به سمت هسته ای شدن ایران باعث آشفتگی کامل سیاسی در ایالات متحده می شود ، به طوری که واکنش هشداردهنده به خروج این کشور از افغانستان آرام و سنجیده به نظر می رسد. اگر رئیس جمهور بخواهد از چنین نتیجه ای اجتناب کند ، زمان زیادی باقی نمانده است.

دیدگاهتان را بنویسید