آیا مسکن چین مشکل بی خانمان ها را حل می کند؟


تهران (پانا) – وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر ساخت یک میلیون خانه در سال ، چینی ها باید به آن عمل کنند. آیا چینی ها پس از چندین دوره شکست ، گره ای برای ساخت مسکن انبوه در ایران باز می کنند؟ آیا امکان اجرای این پروژه وجود دارد؟

طبق رویداد 24 ، طرح ساخت مسکن ملی با اندازه سالانه یک میلیون خانه قرار است در دولت ابراهیم رئیسی اجرا شود. اکنون یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس اعلام کرده است که آنها با انبوه سازان چینی و شرکت های مسکن وارد مذاکره شده اند. در بازار مسکن چه اتفاقی می افتد؟

یکی از اعضای کمیسیون عمران ضمن بیان جزئیات نحوه محاسبه اقساط وام پروژه برای جهش در تولید مسکن ، از مذاکره با چینی ها برای ساخت مسکن خبر داد. اخبار عجیبی که دیروز تأثیر زیادی بر فضای مجازی داشت. اقبال شاکری گفت: “وزارت راه و شهرسازی با چهار تا پنج سازنده بزرگ کار خود را آغاز می کند و این سازندگان همچنین از انبوه سازان و شرکت های کوچکتر برای ساخت واحدها استفاده خواهند کرد.” وی افزود: اگرچه این موضوع می تواند مورد انتقاد سازندگان داخلی قرار گیرد ، اما اگر سرعت و فناوری ساخت مسکن مطابق با استانداردهای روز دنیا بهبود یابد ، می تواند تغییری در سرعت و کیفیت ساخت مسکن در کشور ایجاد کند.

مذاکرات با انبوه سازان چینی برای مسکن در ایران ادامه طرح ملی مسکن پیشنهاد شده در دولت حسن روحانی و دولت ابراهیم رئیسی است ، ماموریت و اجرای این پروژه به رستم قاسمی ، وزیر راه و شهرسازی سپرده شد. به طبق برنامه ، قرار است یک میلیون واحد مسکونی در سال ساخته شود ، در حالی که به طور متوسط ​​سالانه 270 هزار واحد مسکونی در سال ثبت شده است. به عبارت دیگر ، در صورت اجرای طرح ملی مسکن ، ساخت مسکن در ایران سه برابر مبلغ کنونی خواهد بود. توجیه اصلی این برنامه این است که آنها می خواهند بازار مسکن را از رکود و گرانی نجات دهند و مردم را بی خانمان کنند. اگرچه بحث های زیادی در مورد اثربخشی این طرح وجود دارد و بسیاری از کارشناسان معتقدند که مشکل رکود تورمی کمبود مسکن نیست ، بلکه آشفتگی در اقتصاد کلان کشور و خانه ها و مشاغل خالی این بازار ، بلکه دولت اصلی است. مصمم به اجرای این طرح است.

در همین حال ، اکنون صحبت از مذاکره با تولیدکنندگان انبوه چینی است. فارغ از روابط سیاسی بین ایران و چین ، یکی دیگر از عواملی که به نظر می رسد در تصمیم دولت اصلی تأثیر گذاشته است شهرت چین در تسریع مسکن است.

تاکنون اخبار زیادی در این باره منتشر شده است و ساخت یک ساختمان یک طبقه ده طبقه توسط چینی ها به تازگی خبرساز شده است. به گزارش CNN ، یک شرکت چینی موفق شد ساخت این ساختمان را در 28 ساعت و 45 دقیقه به پایان برساند. برای بسیاری این سوال مطرح بود که راز سرعت باورنکردنی یک ساختمان چیست؟

این فناوری یک سیستم ساختمان پیش ساخته پیشرفته است که در آن ساختمان با مونتاژ واحدهای مدولار کوچک و کاملاً کارخانه ساخته می شود. این واحدهای پیش ساخته ، به اندازه یک ظرف ، سپس به محل ساخت و ساز منتقل شده ، روی هم انباشته و پیچ می شوند. در آخرین مرحله ، آب به این ساختمان اضافه می شود که کاملاً برای اتصالات الکتریکی آماده است.

آیا چین کمبود مسکن در ایران را برطرف می کند؟

اکنون ، این فناوری دقیقاً گره ای در داستان ساخت مسکن ملی ایران توسط چینی ها است. بیت الله ستاریان ، کارشناس مسکن با اشاره به تجربه سرمایه گذاری خارجی در بخش مسکن ایران ، به رویداد 24 گفت: “ما قبلاً تجربه زیادی در این زمینه داشتیم وقتی که دولت شرکت های خارجی را برای سرمایه گذاری در بخش مسکن دعوت کرد.” در دولت محمود احمدی نژاد ، شرکت های ترکیه ای و همچنین چین برای سرمایه گذاری در بخش مسکن دعوت شدند ، اما هیچ کدام موفق نشدند. وی افزود: اما اکنون شاهد گام دیگری در دوران ابراهیم رئیسی هستیم و در مورد مذاکره با چینی ها نه تنها در زمینه سرمایه گذاری ، بلکه در زمینه ساخت مسکن نیز صحبت می کنیم.

ستاریان با اشاره به اینکه سرعت چینی ها در ساخت مسکن احتمالاً برای دولت مهم بوده است ، توضیح داد: در عوض ، ساخت مسکن یک زنجیره چند حلقه ای است. “از طراحی گرفته تا مصالح ساختمانی و فناوری و سیستم ساخت و ساز مهم است و چین با چنین امکاناتی توانسته ساخت و ساز را تسریع کند.

به گفته وی ، س mainال اصلی این است که آیا چین تمام حلقه های زنجیره ساخت سریع مسکن در ایران را خواهد آورد؟

او توضیح می دهد: “بومی سازی ماشین آلات و مواد ده سال طول می کشد.” زیرا این امکان برای چینی ها وجود ندارد که فقط با تخصص و امکانات شفاهی ما کیفیت و سرعت ساخت خانه های خود را پیاده کنند. اگر آنها بخواهند تمام تجهیزات و امکانات را بیاورند ، این غیرممکن است. وی می افزاید: “این امر نیازمند قیمت بسیار بالایی است که توسط بودجه دولت قابل پرداخت نیست و برای مردم بسیار گران است.

به گفته ستاریان ، اکنون که ورود تولیدکنندگان انبوه چینی به ضرر تولیدکنندگان داخلی در درجه دوم اهمیت قرار دارد و بالاتر از همه ، امکان چنین تصمیمی محقق می شود. “ما با این واقعیت که سازندگان داخلی در معرض خطر بودند مشکلی نداریم ، زیرا این سازندگان تا کنون به نفع مردم و قیمت مصرف کننده کار کرده اند؟” اگر مشکل مسکن جامعه حل شود ، مهم نیست چه کسی آن را ساخته است ، اما مشکل این است که این برنامه ها نه مشکل مردم را حل می کند و نه اساساً محقق می شود.

کارشناس مسکن پیش بینی می کند: «در حال حاضر بیش از نیمی از مشکلات خانوارها مربوط به مسکن است و به نظر می رسد طرح ملی مسکن بدون توجه به سازنده آن به مردم کمک نمی کند. اولین قدم برای حل مشکل مسکن ثبات اقتصاد کلان است ، که در حال حاضر با آن فاصله زیادی داریم. اما اگر دولت این طرح یک میلیون آپارتمان در سال را اجرا کند ، در 6 سال اول به دلیل ساخت این خانه ها شاهد افزایش تورم مسکن خواهیم بود و پس از 6 سال احتمالاً افزایش قیمت متوقف می شود ، اما همچنان خرید قدرت افراد در هر “” سطح قیمت بستگی به ثبات اقتصاد کلان دارد. “

دیدگاهتان را بنویسید