آثار تاریخی مربوط به پیشینه تمدن لیلاخ در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود


غفوری رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهگلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دهگلان  با بیان این نکته که فرهنگ و تمدن در دشت لیلاخ قدمتی به اندازه تاریخ دارد، اظهار کرد: آثار و اسناد بدست آمده در موزه ملی ایران در تهران نگهداری می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهگلان به برنامه‌های میراث فرهنگی در زمینه توسعه گردشگری در منطقه اشاره و اضافه کرد: در دو سد سنگ سیاه و سورهال مقدمات ایجاد مجتمع‌های توریستی انجام شده و در دامنه سد سورهال طرح مطالعاتی آن انجام و در حال رایزنی برای ایجاد مجتمع توریستی در محل این سد هستیم.

غفوری به مشکلات فرهنگی در شهرستان اشاره کرد و افزود: حفاری‌های غیرمجاز در سطح شهرستان وجود دارد و مضاف بر آن، شایعاتی است که کار در شهرستان را بسیار سخت‌تر کرده است.

غفوری در پاسخ به سوالی در خصوص شایعاتی دال بر حفاری در روستای حسینی از توابع بخش مرکزی دهگلان، افزود: با توجه به اینکه در تمام روستاها ما معتمدین حافظ میراث فرهنگی داریم در این زمینه بسیار زود در جریان امور قرار می‌گیریم در روستای حسینی حفاری انجام گرفته بود، در زمان حفاری در محل حاضر شدیم و برای حفاران پرونده قضایی تشکیل شده و پرونده در جریان است.

وی در ادامه اضافه کرد: بر اساس نتایج کارشناسی در روستای حسینی آثار باستانی و عتیقه‌ای موجود نبوده و گاها افرادی سودجو اقدام به کلاهبرداری در این زمینه می‌نمایند.

غفوری در ادامه به ظرفیت‌های شهرستان اشاره و افزود: بالغ بر یک هزار و  ۲۰۰ بافنده در شهرستان وجود دارند که در حال تولید صنایع دستی،گلیم و قالی هستند که این ظرفیت مهم شهرستان را در زمینه گلیم‌بافی در استان کردستان اول و در سطح کشور مطرح کرده است.

غفوری در ادامه به اتمام طرح مطالعاتی قلعه‌های کاکه‌جوب اشاره کرد و گفت:  پس از تولید گزارش رسانه‌ای و پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی و دستور مدیرکل میراث فرهنگی استان، کارشناسان به محل اعزام شدند و کروکی قلعه‌های مربوطه برای تعیین عرصه و اعیان قلعه‌ها انجام و در حال طی مراحل قانونی خود برای تعیین وضعیت است.

غفوری در پایان سخنانش از مردم خواست برای پاسداشت میراث فرهنگی لیلاخ، اداره میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را کمک کنند. 

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۰
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید