5 ماده مغذی ضد پیری گلندا بریتون ، RHN


بیایید با … شروع کنیم پیری چیست؟

افزایش سن ، تخریب پیشرونده ساختارها و فرایندهای بدن است. دانشمندان هنوز در تلاشند تا علل پیری را بشناسند. برخی از نشانگرهای موجود عبارتند از:

پیری سلولی

پیری سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو است که زمانی رخ می دهد که آنتی اکسیدان های کافی وجود ندارد. این می تواند در بسیاری از بیماریهای مزمن از جمله دیابت ، سرطان ، بیماری مزمن کلیه ، بیماریهای عصبی (آلزایمر و پارکینسون) و بیماریهای قلبی عروقی نقش داشته باشد.


فنوتیپ

پیشرفت سن افراد را می توان با فنوتیپ آنها ، که ترکیبی از ساختار ژنتیکی و عوامل خارجی مانند رژیم غذایی ، شیوه زندگی و محیط است ، درک کرد.


اپی ژنتیک

مطالعه کنید که چگونه رفتار و محیط شما می تواند باعث ایجاد تغییراتی در نحوه عملکرد ژن های شما شود


تلومرها

اغلب با تاپ های پلاستیکی در انتهای بند کفش مقایسه می شود. تلومرها در انتهای کروموزوم ها قرار دارند و برای باز شدن آنها مهم هستند. هر بار که سلول تقسیم می شود ، تلومر کوتاه تر و کوتاه تر می شود. دانشمندان می توانند از طول تلومر برای تعیین سن سلول و تعداد تکرارهای باقی مانده استفاده کنند.

نقش رژیم غذایی و شیوه زندگی در پیری و طول عمر

فعالیت منظم ، خواب کافی ، مصرف متوسط ​​الکل و تغذیه سالم از عوامل سبک زندگی هستند که می توانند خطر بیماری و مرگ و میر را کاهش دهند.

یک رژیم غذایی سالم می تواند با کاهش التهاب برخی تغییرات مرتبط با سن را بهبود بخشد. غذاهای مرتبط با کاهش التهاب شامل غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 ، چربی های سالم و غذاهای غنی از فیبر مانند غلات ، سبزیجات و میوه ها است.


5 ماده مغذی برتر برای طول عمر

کوآنزیم Q10

یک ترکیب محلول در چربی در قلب ، کلیه ها ، کبد و لوزالمعده در انسان یافت می شود. سطوح CoQ10 را می توان با استرس اکسیداتیو ، بیماریهای میتوکندری ارثی و استفاده از استاتین کاهش داد. کمبود با دیابت نوع 2 ، فیبرومیالژیا ، سرطان ، عصبی و بیماری های قلبی مرتبط است.

می توان از گوشت ارگانیک (جگر ، کلیه ، قلب) ، ساردین ، ​​شاه ماهی ، بادام زمینی ، اسفناج و کلم بروکلی تهیه کرد.

2. اسیدهای چرب امگا 3

به افزایش سطح پروتئین های ضد التهابی و کاهش خطر برخی بیماری ها مانند سرطان سینه ، بیماری های قلبی ، فشار خون بالا و پوکی استخوان کمک کنید.

اگرچه غذاهای گیاهی مانند گردو ، کتان ، چیا و دانه های شاهدانه که حاوی O3 هستند وجود دارد ، اما تبدیل به امگا 3 که سلامت را تقویت می کند در ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا ، ساردین ، ​​شاه ماهی ، ماهی خال مخالی ، آنچوی و روغن جگر ماهی یافت می شود. کبد.

3. پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها

راه دیگر برای ترویج پیری سالم ، حمایت از میکروب های موجود در دستگاه گوارش است که به عنوان میکروبیوتای روده شناخته می شود. مطالعات نشان می دهد که صدساله های کشورهای مختلف جهان دارای باکتری های خاصی هستند که به عملکرد سیستم ایمنی بدن ، شاخص توده بدن ، بهبود عملکرد مغز و هموستاز سالم کمک می کند.

غذاهای تخمیر شده (پروبیوتیک) مانند ماست (بدون شیرینی ، ارگانیک ، سرشار از چربی) ، کفیر ، کلم ترش ، میسو ، ترشی های طبیعی تخمیر شده تنها تعدادی از غذاهایی هستند که حاوی باکتری های خوب برای حمایت از میکروبیوم روده شما هستند.

تنوع باکتری های روده ای نیز شاخص سلامتی است – بنابراین حتماً غذاهای متنوعی بخورید که به “تغذیه” باکتری های خوب کمک می کند. انواع کربوهیدرات موجود در غذاهایی مانند تره ، سیر ، پیاز ، مارچوبه ، کنگر فرنگی ، کاسنی ، جو دوسر ، گندم ، نخود و سویا.

4. ویتامین های گروه B

افزایش سطح هموسیستئین نشانگر پیری در بدن است و با افزایش خطر بیماری های قلبی ، بیماری آلزایمر ، از دست دادن استخوان و شکستگی استخوان همراه است. بدن برای متابولیسم هموسیستئین به رژیم غذایی خاصی از جمله B6 ، B9 و B12 نیاز دارد.

منابع خوب ویتامین B عبارتند از: جگر ، تخم مرغ ، ماهی تن ، بره ، حبوبات ، برنج قهوه ای ، سبزیجات برگ تیره ، مخمر تغذیه ای ، شیر و ماست.

5. رسوراترول

پلی فنول ها دارای اثرات آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی ، ضد پیری و ضد سرطان هستند.

بیشتر در پوست انگور ، شراب قرمز ، آب انگور ، زغال اخته ، قره قاط و بادام زمینی یافت می شود.

خط پایین…

شیوه زندگی و عوامل غذایی می توانند نقش مهمی در پیری سالم ایفا کنند. گنجاندن این مواد مغذی در رژیم غذایی یا تکمیل آنها می تواند از برخی از بیماری های مزمن مرتبط با افزایش سن جلوگیری کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا تعیین اینکه آیا این مواد مغذی برای برنامه کلی سلامت شما مفید هستند یا خیر ، از تماس با من دریغ نکنید یا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی واجد شرایط خود صحبت کنید.

منابع:

https://www.who.int/mediacentre/news/releases/2015/older-persons-day/fa/

https://nyaspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1196/annals.1332.007

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5991498/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2829866/

https://www.who.int/publications/i/item/924120916X

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5991498/

https://fullscript.com/blog/anti-inflammatory-diethttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27676296/دیدگاهتان را بنویسید