10 دروغ بزرگ که در رژیم غذایی رایج است! – مشاوره تغذیه تلفنی


10 دروغ رژیم غذایی عالی!

اطلاعات غلط زیادی در زمینه تغذیه وجود دارد. مقاله بدترین نمونه ها را لیست می کند ، اما باید بدانید که اینها تنها چند نمونه از کوه اطلاعات غلط است. در اینجا 10 مورد از بزرگترین دروغ های تغذیه ای آورده شده است.

 1. تخم مرغ یک غذای ناسالم است.

یکی از مواردی که بسیاری از افراد را موفق کرده است ، شر آنها در مورد غذاهای بسیار سالم است. بدترین نمونه تخم مرغ است که گفته می شود فقط به دلیل داشتن کلسترول بالا خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. اما اخیراً ثابت شده است که کلسترول غذایی کلسترول خون را افزایش نمی دهد. در حقیقت ، تخم مرغ در درجه اول کلسترول “خوب” را افزایش می دهد و با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط نیست.

واقعیت این است که تخم مرغ یکی از مغذی ترین غذاهای روی زمین است. تخم مرغ سرشار از بسیاری از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است که از چشم ما محافظت می کند.

مهمتر از همه ، اگرچه تخم مرغ یک غذای پرچرب است ، اما خوردن تخم مرغ برای صبحانه در مقایسه با شیرینی های صبحانه باعث کاهش وزن قابل توجهی می شود.

 1. چربی های اشباع شده برای شما مضر هستند.

ده ها سال پیش ، تصمیم گرفته شد که استفاده بیش از حد از چربی های اشباع شده را به عنوان یک بیماری همه گیر قلبی در نظر بگیرند. این بر اساس بسیاری از مطالعات ناقص و تصمیمات سیاسی بود که اکنون کاملاً اشتباه ثابت شده است. کار حسابرسی گسترده ای که در سال 2010 منتشر شد ، 21 مطالعه اپیدمیولوژیک بالقوه را با 347،747 پاسخ دهنده بررسی می کند. یافته ها: هیچ ارتباطی بین چربی اشباع شده و بیماری قلبی وجود ندارد.

این ایده که چربی های اشباع شده خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند یک نظریه تأیید نشده است که تا حدودی متداول شده است. خوردن چربی اشباع شده کلسترول HDL (“خوب”) را در خون افزایش می دهد و LDL را از LDL کوچک ضخیم (بسیار بد) به LDL بزرگ تبدیل می کند که خوش خیم است. دلیلی برای ترس از خوردن گوشت ، پنیر ، کره و روغن نارگیل وجود ندارد.

 1. همه باید غلات بخورند.

این ایده که انسان باید رژیم غذایی خود را بر اساس غلات و دانه ها بنا کند منطقی نیست. انقلاب کشاورزی به تازگی در تاریخ تکامل انسان اتفاق افتاده است و ژن های ما تغییر چندانی نکرده است. آرتریت روماتوئید در مقایسه با سایر غذاهای طبیعی مانند سبزیجات دارای مواد مغذی نسبتاً کمی است. آنها همچنین سرشار از ماده ای به نام اسید فیتیک هستند که مواد معدنی ضروری را در روده متصل کرده و از جذب آنها جلوگیری می کند. رایج ترین غله در رژیم غذایی مناطق مختلف جهان گندم است … و گندم می تواند مشکلات سلامتی ، کوچک و جدی ایجاد کند.

گندم حاوی مقدار زیادی پروتئین به نام گلوتن است ، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بخش قابل توجهی از مردم به آن حساس هستند. خوردن گلوتن می تواند به روده ها آسیب برساند ، باعث درد ، نفخ ، اسهال ، یبوست و خستگی شود. مصرف گلوتن همچنین با اسکیزوفرنی و آتاکسی مخچه همراه است که هر دو اختلالات جدی مغزی هستند.

 1. خوردن مقدار زیادی پروتئین برای استخوان ها و کلیه های شما مضر است.

غذاهای غنی از پروتئین با پوکی استخوان و بیماری های کلیوی ارتباط دارند. درست است که خوردن پروتئین باعث افزایش دفع کلسیم از استخوان ها در کوتاه مدت می شود ، اما مطالعات طولانی مدت در واقع تأثیر معکوس را نشان می دهد. در دراز مدت ، پروتئین با بهبود سلامت استخوان و کاهش خطر شکستگی ارتباط قوی دارد. علاوه بر این ، مطالعات ارتباط بین مصرف زیاد پروتئین و بیماری کلیوی در افراد سالم را نشان نمی دهند.

در واقع ، دو عامل خطر اصلی برای نارسایی کلیه دیابت و فشار خون بالا است که هر دو با رژیم غذایی با پروتئین بالا تقویت می شوند. با این حال ، رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند از نارسایی کلیه و پوکی استخوان جلوگیری کند.

 1. رژیم های کم چرب برای شما مفید است.

آیا می دانید وقتی چربی از غذا حذف می شود چه طعمی دارد؟ خوب ، طعم آن شبیه مقوا است. هیچ کس طعم آن را دوست نخواهد داشت. تولیدکنندگان مواد غذایی این را می دانند ، بنابراین چیزهای دیگری را به رژیم غذایی خود اضافه می کنند تا کمبود چربی را جبران کنند. شیرین کننده هایی مانند شکر ، شربت ذرت با فروکتوز بالا یا شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام اغلب با چربی جایگزین می شوند. اما فراموش نکنید که شیرین کننده ها اگرچه کالری نیستند ، اما بهتر از قندها نیستند.

در واقع ، بسیاری از مطالعات هیجان انگیز ارتباط مداوم و چشمگیری از شیرین کننده ها با انواع بیماری ها از جمله چاقی ، سندرم متابولیک ، دیابت ، بیماری های قلبی ، زایمان زودرس و افسردگی را نشان داده اند. در این محصولات کم چرب ، چربی های طبیعی سالم با موادی جایگزین می شوند که بسیار مضر هستند.

 1. شما باید در طول روز وعده های غذایی بسیار کوچک داشته باشید.

این ایده که شما باید در طول روز وعده های غذایی بسیار کوچک بخورید تا “متابولیسم خود را بالا نگه دارید” یک باور رایج است که منطقی نیست. درست است که خوردن کمی متابولیسم را در طول وعده غذایی افزایش می دهد ، اما مقدار کل غذا میزان مصرف را تعیین می کند ، نه تعداد وعده های غذایی.

این مشکل در واقع چندین بار آزمایش و رد شده است. در یک مطالعه کنترل شده ، دو گروه به همان میزان غذاهای پرچرب و کم چرب مصرف کردند ، اما هیچ تفاوتی در متابولیسم آنها وجود نداشت.

نتایج مطالعه روی مردان چاق نشان داد که شرکت کنندگان در گروه با 6 وعده غذایی نسبت به گروهی که 3 وعده غذایی داشتند احساس سیری کمتری کردند. این رژیم نه تنها برای برخی افراد بی فایده است ، بلکه برای برخی مضر است.

تغذیه مداوم بدن انسان طبیعی نیست.

وقتی مدتی غذا نمی خوریم ، یک فرآیند سلولی به نام اتوفاژی مواد زائد را از سلول های ما خارج می کند. خوب است که هر از گاهی روزه بگیرید یا نخورید. چندین مطالعه بیدار شدن از خواب نشان می دهد که خطر سرطان روده بزرگ (چهارمین سرطان شایع که باعث مرگ و میر بسیاری می شود) 90 درصد در افرادی که روزانه 4 وعده غذا می خورند در مقایسه با دو مورد افزایش می یابد.

 1. کربوهیدرات ها باید منبع اصلی انرژی در رژیم غذایی باشند.

فرض اساسی این است که همه باید رژیم غذایی کم چربی داشته باشند و کربوهیدراتها 60-50 از کل کالری را تشکیل می دهند. این نوع رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی غلات و قندها و غذاهای چرب بسیار کمی مانند گوشت و تخم مرغ است. این نوع رژیم ممکن است برای برخی افراد ، به ویژه افرادی که به طور طبیعی لاغر هستند ، خوب عمل کند. اما برای کسانی که چاق هستند یا سندرم متابولیک یا دیابت دارند ، این مقدار کربوهیدرات بسیار خطرناک است. این موضوع به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

در یک مطالعه کنترل شده ، رژیم غذایی کم چرب و پر کربوهیدرات با رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات مقایسه شد. نتایج به طور مداوم رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات را ترجیح می دهد.

 1. روغن ها و دانه های گیاهی امگا 6 برای شما بسیار مفید است.

چربی های اشباع نشده به عنوان یک غذای سالم در نظر گرفته می شوند زیرا برخی از مطالعات نشان می دهند که خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهند. اما انواع مختلفی از چربی های اشباع نشده وجود دارد و همه آنها یکسان نیستند. مهمتر از همه ، ما اسیدهای چرب امگا 3 و اسیدهای چرب امگا 6 نیز داریم.

امگا 3 ضد التهاب است و خطر بسیاری از بیماری های التهابی را کاهش می دهد. در حقیقت ، افراد باید نسبت خاصی از امگا 6 به امگا 3 دریافت کنند. اگر امگا 6 در این نسبت بسیار زیاد باشد ، می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. تا کنون بزرگترین منبع امگا 6 در رژیم غذایی مدرن دانه ها و روغن های گیاهی مانند سویا ، ذرت و روغن آفتابگردان بوده است. در طول تکامل ، انسان هرگز چنین فراوانی چربی امگا 6 نداشته است. این برای بدن انسان غیر معمول است.

امگا 3 بخورید و مکمل های ماهی کاد مصرف کنید ، اما از غلات صنعتی و روغن های گیاهی خودداری کنید.

 1. رژیم های کم کربوهیدرات خطرناک است.

رژیم های کم کربوهیدرات یک درمان بالقوه برای بسیاری از شایع ترین مشکلات سلامتی در کشورهای مختلف است. رژیم های کم چرب مضر هستند و بدون آن نمی توانید بسیاری از مواد مغذی را به درستی جذب کنید. به زبان ساده ، آنها کار نمی کنند. با این حال ، رژیم های کم کربوهیدرات (که توسط متخصصان تغذیه و متخصصان تغذیه استفاده می شود) نتایج بسیار بهتری را به دنبال دارد.

نتایج تحقیقات کنترل شده در مورد رژیم های کم کربوهیدرات نشان می دهد:

 • کاهش بیشتر چربی بدن در مقایسه با رژیم های کم کالری ، حتی در این رژیم ها محدودیتی در میزان دریافت غذا وجود ندارد.
 • آنها فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.
 • آنها قند خون را کاهش می دهند و علائم دیابت را بسیار بیشتر از رژیم های کم چرب بهبود می بخشند.
 • آنها کلسترول HDL (خوب) را بسیار بیشتر افزایش می دهند.
 • کاهش قابل توجه تری گلیسیرید در مقایسه با رژیم های کم چرب رخ می دهد.
 • این الگوی کلسترول LDL (بد) را از LDL کوچک ، ضخیم (بسیار بد) به LDL بزرگ تغییر می دهد که خوش خیم است.
 • رعایت رژیم های کم کربوهیدرات بسیار ساده تر از رژیم های کم چرب است زیرا نیازی به محدودیت کالری ندارند و در طول روز گرسنه نخواهید بود.

با این حال ، بسیاری از متخصصان بهداشت و تغذیه معتقدند که این رژیم ها مضر هستند و رژیم های کم چرب و کربوهیدرات بالا را توصیه می کنند ، اما واقعیت این است که رژیم های حاوی کربوهیدرات زیاد بیش از یک مزیت برای شما محسوب می شود. آنها با آنها به شما آسیب می رسانند.

 1. غذاهای چرب شما را چاق می کند.

به نظر می رسد خوردن چربی شما را چاق می کند. چیزهایی که در زیر پوست ما جمع می شوند و باعث می شوند نرم و پف دار به نظر برسد ، ضخیم هستند. خوب ، خوردن چربی قطعاً بدتر خواهد شد. اما به این سادگی ها هم نیست. با وجود این واقعیت که چربی ها کالری بیشتری در هر گرم نسبت به کربوهیدرات ها یا پروتئین ها دارند ، رژیم های پرچرب افراد را چاق نمی کند. مانند سایر موارد ، بستگی به شرایط دارد.

رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و چربی می تواند شما را چاق کند ، اما ربطی به چربی ندارد. در واقع رژیم های پرچرب و کم کربوهیدرات نسبت به رژیم های کم چرب باعث کاهش چربی بسیار بیشتری می شوند.

مشاور با شما صحبت می کند

در این مقاله که توسط شما عزیزان ترجمه شده است ، تنها 10 مورد از بسیاری از نادرستی هایی که در باور عمومی رایج است ذکر شده است. انتخاب و تصمیم گیری از میان حجم زیاد اطلاعات موجود بسیار مشکل است. به ویژه اکنون که در زمینه تغذیه تفاوت های زیادی بین طب سنتی ، طب اسلامی و تغذیه مدرن وجود دارد. اما فراموش نکنید که بهترین انتخاب ایجاد تنوع و تعادل در مصرف غذا است. آزمونهای سالانه را برنامه ریزی کرده و به متخصصان مربوطه ارجاع دهید. در این میان ، مشاوره با مشاور تغذیه یا مشاور تغذیه ورزشی و همچنین مربی ورزش ، بهترین گزینه برای داشتن اندامی ایده آل و از همه مهمتر سلامت جسمی و روحی خواهد بود.

مترجم: معصومه کریم نجات

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید