کشف نقش اقدامات کوتاه مدت معلمان در کلاس درس برای ارتقاء سلامت روان دانش آموزان


تهران (پانا) – مدیرکل آموزش ، مشاوره و پیشگیری از آسیب های اجتماعی از آغاز برنامه کوتاه اقدام برای معلمان خبر داد.

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مسعود شکوهی معاون آموزش و فرهنگ وزیر آموزش و پرورش ، با اشاره به بحران کرونری و پس از کرونر و تاثیر آن بر کودکان و نوجوانان ، دوران بلوغ و جوانان به خودی خود دوران سختی است. سوالات اپیدمی بیماری عروق کرونر قلب آن را شدیدتر می کند. در دو سال گذشته ، با شروع بحران کرونر و تعطیلی مدارس ، شرایط قرنطینه و لغو یا تعویق رویدادهای اجتماعی ، بسیاری از کودکان و نوجوانان نه تنها برخی از مهمترین لحظات زندگی خود را از دست داده اند. بیاد ماندنی؛ در عوض ، آنها از فعالیتهای روزانه مانند صحبت با دوستان و شرکت در کلاسها یا حداقل به مدت طولانی محروم بودند.

وی ادامه داد: کودکان و نوجوانان مبتلا به این بیماری همه گیر ناگهان احساساتی مانند اضطراب ، انزوا و ناامیدی را بدون آمادگی ذهنی یا آموزش قبلی تجربه کردند. این بحران گسترده بزرگسالان را نیز تحت تأثیر قرار داد و افراد کمی بودند که آسیبی ندیدند.

وی خاطرنشان کرد: تعطیلی مدارس و هشدارهای مکرر ، از دست دادن عزیزان و اعمال محدودیت های اجتماعی موجب نگرانی دانش آموزان شده است. اگرچه کرونا در حال حاضر تا حد زیادی مهار و کنترل شده است ، اما آثار روانی و اجتماعی آن همچنان ادامه دارد.

شکوهی افزود: اکنون که در آستانه بازگشایی مدارس هستیم ، باید با انگیزه و قدرت بیشتری عزم خود را جزم کنیم و در کنار دانش آموزان به نفع همه ظرفیت های خود بایستیم و به آنها گوشزد کنیم که تنها نیستید. “در واقع ، به آنها بگوییم که اگرچه اضطراب ، ترس و غیره یک عملکرد کاملاً طبیعی و سالم است و در واقع تهدیدها را به ما یادآوری می کند یا هشدار می دهد و به ما کمک می کند تا اقدامات لازم را برای محافظت از خود انجام دهیم ، اما اکنون زمان غلبه بر آنها است. و این با کمک مشاوران ، دستیاران و معلمان محقق می شود.

مدیرکل آموزش ، مشاوره و پیشگیری از آسیب های اجتماعی بر اهمیت سلامت روان و ارتقاء آن در دوران کرونر و پس از کرونر تأکید کرد و ادامه داد: برای ارتقاء سلامت روان دانش آموزان ، لازم است برای همه منابع انسانی وزارتخانه آموزش و پرورش باید از کشت استفاده کرد ، زیرا این وظیفه را به تنهایی نمی توان به مشاوران و دستیاران واگذار کرد و می توان از قدرت معلمان چشم پوشی کرد. مدیرکل مشاوره و مراقبت از آسیب های اجتماعی گفت: به همین منظور ، سازندگان و طراحان مجموعه نمادها ، به همراه کارشناسان اداره کل و کارشناسان داخل و خارج از سازمان ، ابتکاری معروف و نمونه را ارائه می دهند. پس از مجموعه ای از جلسات متوالی در گروه تخصصی. “طرح ملی تحت عنوان” نقش اقدامات کوتاه مدت معلمان در کلاس درس برای ارتقاء سلامت روانی دانش آموزان “.

وی گفت: در این طرح ، دستیاران علاوه بر بهره مندی از توانایی تخصصی مشاوران ، از ظرفیت معلمان برای انجام فعالیت های کوتاه مدت در کلاس درس استفاده خواهند کرد که بدون شک تأثیر بسزایی در سلامت روان دانش آموزان خواهد داشت.

وی افزود که طراحی و پرداختن به چنین زیرساختهایی یکی از مهمترین و م effectiveثرترین راهها برای بهبود شاخص های سلامت روان جامعه دانشجویی خواهد بود که علاوه بر کمک به بهبود کیفیت زندگی ، خود مانعی برای عوامل خطرزا به ویژه آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر

وی به دلیل عدم حضور مشاوران و دستیاران در کلاس درس گفت: معلم کسی است که تمام لحظات دانش آموز را می بیند و می تواند موقعیت های خاص و بحرانی را تشخیص دهد. در واقع در این پروژه معلم به مشاور کمک می کند و او را همراهی می کند و گوشه های پنهان چشم او را آشکار می کند.

“حوزه سلامت روان و ارتقاء شاخص های آن از نظر کمی و کیفی بسیار وسیع و کمی است و ما نمی توانیم تنها به کارکنان متخصص خود ، از جمله مشاوران ، دستیاران با عوامل خطرساز سلامت روان یا بحران های گسترده مانند کرونا “بیایید با این واقعیت روبرو شویم ؛ شکی نیست که باید از قدرت و ظرفیت معلمان استفاده کرد.

وی گفت: در حال حاضر و در آستانه بحران کرونر و بحران پس از کرونر ، استفاده از همه امکانات ضروری و مهمتر از همیشه است و بر توانایی همه معلمان سلامت روان در ارتقاء شاخص های سلامت روان در دانش آموزان تاکید می کند. جامعه باشد.

وی از همه مشاوران ، دستیاران و معلمان خواست با توجه ویژه به هجده اقدام پیشنهادی یک قدم جلوتر بروند و با فداکاری های مثال زدنی سلامت روانی دانش آموزان را ارتقا دهند.
مدیرکل آموزش ، مشاوره و پیشگیری از آسیب های اجتماعی افزود: با توجه به اهمیت و ضرورت این طرح ، پس از کشف این طرح ، دستورالعمل اجرایی آن توسط یک مقام ارشد وزارت به ادارات استان ابلاغ می شود. “

دیدگاهتان را بنویسید