وزرای خارجه آمریکا و اوکراین رایزنی کردند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، وزارت امور خارجه آمریکا از گفتگوی تلفنی آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور با دمیترو کولبا همتای اوکراینی وی خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بلینکن و کولبا پس از امضای توافقنامه انتقال غلات اوکراین با میانجیگیری سازمان ملل متحد، در تماسی تلفنی پیرامون امنیت غذایی گفتگو کردند.

لازم به ذکر است که توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراین روز جمعه با مشارکت نمایندگانی از روسیه، ترکیه، سازمان ملل و اوکراین در استانبول به امضاء رسید.

در این مراسم ابتدا روسیه قرارداد صادرات غلات با ترکیه و سازمان ملل را امضاء کرد. صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه از بنادر اودسا، چورنومورسک و یوژنی تضمین شده است.

این توافقنامه به مدت ۱۲۰ روز معتبر بوده و امکان تمدید برای مدت زمان بیشتری را هم دارد.

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا ارسال جنگنده به اوکراین را تکذیب کرد و تنها از ارسال قطعات یدکی این هواپیماها به اوکراین خبر داد.

یک مقام پنتاگون روز جمعه به خبرنگاران گفت: ما قطعات یدکی و دیگر تجهیزات را به اوکراین ارسال کردیم تا این کشور قادر به حمایت فعالتر از جنگنده های خود باشد و آنها را برای جنگ فعال نگاه دارد.

وی در عین حال افزود: اما ما جنگنده های آمریکایی را ارائه نکردیم.

این در حالی است که ایالات متحده آمریکا از ارائه بسته جدید کمک های نظامی به اوکراین خبر داد.

بسته جدید کمک های نظامی آمریکا به اوکراین که شامل پهپادهای هجومی نیز می شود بالغ بر ۲۷۰ میلیون دلار ارزش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید