نماینده ویژه آمریکا در ایران: پایبندی کامل به تعهدات هسته ای ایران منوط به لغو تحریم ها است


چهارشنبه 21 اکتبر 1400 – 20:38

تهران (پانا) – نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت واشنگتن آماده است در صورت عدم بازگشت ایران به مذاکرات هسته ای برای احیای آژانس بین المللی انرژی اتمی ، همه گزینه های روی میز را مورد بررسی قرار دهد.

روبرت مالی ، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران روز چهارشنبه در یک اندیشکده مجازی در واشنگتن گفت: “ما آماده هستیم تا با واقعیتی که در آن همه گزینه ها برای حل برنامه هسته ای ایران وجود دارد وفق دهیم.” ایسنا ما نمی خواهیم به مرزهای خود بازگردیم – بیایید معامله کنیم.

مالی گفت که ایالات متحده و اسرائیل با ساخت سلاح هسته ای توسط ایران مخالف هستند.

وی در اظهارات خود همچنین از تشدید تحریم هایی که مانع فروش نفت ایران می شود ، صحبت کرد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که مذاکرات وین به خوبی پیش نرفته است زیرا ایران از انجام مذاکرات مستقیم خودداری کرده است. گفتگوی مستقیم با ایران بر سر توافق هسته ای گزینه بهتری است.

وی همچنین گفت: آنچه ما از ایرانیان می شنویم در برخی موارد متناقض است. اعتماد بین ایران و ایالات متحده در مذاکرات سال 2015 بیشتر از اکنون بود. در صورت عدم پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای ، تحریم ها را لغو نمی کنیم.

مالی در مورد مبادله زندانیان با ایران گفت: “ما در حال مذاکره غیر مستقیم با تهران هستیم تا آزادی زندانیان آمریکایی را تضمین کنیم.” این مذاکرات جدا از مذاکرات هسته ای است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در سخنرانی خود گفت که احتمال دارد ایران مسیر متفاوتی را در پیش بگیرد. ما باید با اسرائیل و دیگر شرکای خود در منطقه هماهنگ شویم. در روزهای آینده ، من به عربستان سعودی ، امارات و قطر سفر می کنم تا در مورد تلاش ها برای بازگرداندن توافق هسته ای و گزینه هایی که برای کنترل برنامه هسته ای ایران در صورت دستیابی به هدف نداریم ، بحث کنم.

دیدگاهتان را بنویسید