نشست گروه‌های شیعه با الکاظمی؛ کمیته‌ای برای گفت‌وگو با سایر گروه‌های سیاسی تشکیل می‌شود


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، اعضای کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) شامگاه امروز پنجشنبه نشستی را برای بررسی مسائل امنیتی و سیاسی برگزار کردند. در این نشست، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق هم حضور داشت.

پایگاه خبری ناس نیوز ضمن نقل بیانیه این کمیته، گزارش داد، این نشست دارای دو محور بود؛ در محور نخست مصطفی الکاظمی نخست وزیر با سران چارچوب هماهنگی مسائل امنیتی و تجاوزات ترکیه را بررسی کردند.

به گزاش این پایگاه، الکاظمی و چارچوب هماهنگی همچنین چالشهایی که عراق در زمینه جنگ با تروریسم با آن روبروست و مشارکت این کشور در نشست انرژی ریاض را بررسی کردند.

  محور دوم این نشست، بررسی مسائل سیاسی بود؛ به نحوی که حضار این جلسه، گفت‌وگوهای جاری بین گروههای سیاسی برای تشکیل دولت ملی و شکل چارچوب کمیته مذاکراتی برای گفت‌وگو با سایر گروههای ملی را مورد بررسی قرار دادند.

این در حالی است که «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر عراق در واپسین ساعات شامگاه چهارشنبه خروج خود را از فرایند سیاسی در این کشور اعلام کرد. الصدر گفت: من تصمیم به خروج از فرایند سیاسی گرفته‌ام تا تحت هیچ شرایطی با فاسدان نه در دنیا و نه در آخرت همراه نباشم.»

سید مقتدی الصدر اضافه کرد: «می‌خواهم به عرضتان برسانم که با وجود فاسدان،‌ در انتخابات آتی مشارکت نخواهم کرد. این یک عهد بین من و خداوند و میان من و شما و مردمم است؛ مگر آنکه خداوند گشایشی حاصل کند و فاسدان و تمام کسانی که عراق را غارت کردند و به یغما بردند و خون‌ها را مباح کردند، کنار زده شوند.»

وی در پایان خطاب به اعضای فراکسیون خود گفت: «در صورت مشارکتمان در انتخابات آینده، خانم‌ها و آقایان کاملا آماده باشید و از هم گسسته نباشید. از نظر سیاسی، عقیدتی، از لحاظ قانونی و در پارلمان مکمل یکدیگر باشید و با مردم عراق در ارتباط باشید.»

رهبر جریان صدر پنجشنبه پیش از نمایندگان عضو فراکسیون خود در پارلمان خواسته بود که استعفای خود را بنویسند تا برای ارائه آن طی روزهای آینده به دستور وی، آماده باشند. وی در توضیح دلیل درخواست استعفای نمایندگان جریان صدر گفت: «من دغدغه قدرت و سیاست نداشتم و فقط خواستار رسوا کردن هر فاسد ظالمی بودم. اکثریت برای ماست نه دیگران؛ در دولت توافقی شرکت نخواهم کرد.». 

 جریان صدر در انتخابات عراق موفق شده بود با کسب ۷۳ کرسی از اصل ۳۲۹ کرسی پارلمانی در صدر قرار گیرد و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم با ۳۷ کرسی و ائتلاف دوله القانون با ۳۳ کرسی، حزب دموکرات کردستان عراق با ۳۱ کرسی، ائتلاف کردستان و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری با ۱۷ کرسی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

  انتهای پیام/

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید