میراث فرهنگی با مالکان در بافت تاریخی یزد همکاری کند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری در جلسه ای با نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور و مدیران و مسئولان میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به اهمیت حفظ و نگهداری از بافت تاریخی در شرایط بحرانی اظهار کرد: تدبیراتی توسط استانداری، شهرداری و میراث فرهگی استان باید اندیشیده شود تا در وقوع بحران بافت تاریخی و ابنیه تاریخی دچار مشکل نشوند.

وی افزود: بخش های آسیب دیده در بافت تاریخی عمدتاً مرتبط با خانه های بدون سکنه بوده و میراث فرهنگی باید با مالکان در راستای مرمت، بازسازی و مستحکم سازی خانه ها همکاری های لازم را داشته باشد.

امام جمعه یزد با اشاره به حضور گردشگران خارجی در ایام محرم در شهر یزد، تصریح کرد: راهنمای گردشگران باید افرادی داری علم و باتجربه باشند تا در این ایام اصل واقعه عاشورا، اهمیت ایام محرم و جایگاه اماکن مذهبی را به خوبی برای این گردشگران تشریح کنند.

ناصری عنوان کرد: حفظ حریم خانواده و همسایه در معماری ایران به خصوص شهرهای کویری به خوبی دیده می شود و راهنمای گردشگران باید بتوانند این موارد را با شفافیت به افراد خارجی انتقال داده و آداب، منش، اخلاق و رفتار مردم یزد را به خوبی توضیح دهند.

وی خواستار تبلیغات سالم دین و نظام در ایام محرم شد و گفت: باید قدر این ایام را بدانیم و به خوبی بتوانیم چهره واقعی اسلام و کشور را به دنیا معرفی کنیم.

ت لاش برای بازگشت آرامش به زندگی مردم

نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور با اشاره به سیل اخیر در استان و شهر یزد اظهار کرد: تصاویر غم انگیز پخش شده از حزن و اندوه مردم یزد در مورد ویرانی های به بار آمده یک روی سکه است و روی دیگر سکه، تصاویر زیبای کمک و همدلی مردم در راستای تسهیل شرایط، با یکدیگر است.

وی افزود: حضور اساتید و دانشجویان در بافت تاریخی برای مرمت و بازسازی خانه ها و بناهای آسیب دیده از دیگر تصاویر زیبای ثبت شده در شرایط سخت و بحرانی است.

نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور علاوه بر قدردانی از مسئولان و مردم یزد، تصریح کرد: دستورات تاکیدی از سوی رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر میراث فرهنگی کشور در زمینه خسارت های وارد شده به یزد داده شده و امید است هر چه سریع تر آسایش و آرامش به زندگی مردم استان بازگردد.

دیدگاهتان را بنویسید