معرفی معاون جدید صنایع دستی/ اقامت حداقلی خارجی ها در هتل‌ – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه جامعه: این هفته هیئت وزیران با محاسبه یارانه‌ای نرخ سوخت شناورهای مسافری از مبدأ بنادر ایران یا به مقصد بنادر کشورمان بدون در نظر گرفتن پرچم کشتی‌ها موافقت کردند. بر اساس وزارت نفت مکلف است سوخت یارانه‌ای به کشتی‌های شناوری مسافری یا تفریحی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی اختصاص دهد.

این مصوبه برای همه شناورهای مسافری مسیرهای داخلی و خارجی اعم از مبادی بنادر ایران یا به مقصد بنادر کشورمان و بدون در نظر گرفتن پرچم آن شناور قابل اجراست.

معرفی معاون جدید صنایع دستی/ اقامت حداقلی خارجی ها در هتل‌

همچنین در این هفته خبر رسید که اولین تور آشناسازی از کشور روسیه در سال ۱۴۰۱ با هدف معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشورمان در دوران پساکرونا اجرا شد.

در این گروه تعدادی از فعالان حوزه گردشگری، ۱۵ نفر از توراپراتورها و مدیران دفاتر مسافرتی حضور دارند و از روز هفدهم تا بیست و یکم خرداد ماه از استان‌های تهران، اصفهان و فارس دیدن می‌کنند.

نرخ ارزی هتل‌ها

این هفته با شنیدن خبرهایی مبنی بر اینکه قرار است درباره دو نرخی شدن اتاق هتل‌ها تصمیم‌گیری شود، جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران ایران گفت: دریافت نرخ ارزی از گردشگران خارجی موجب می‌شود تا صنعت گردشگری رونق بیشتری داشته باشد و این موضوع در اقتصاد ایران بسیار مهم خواهد بود.

معرفی معاون جدید صنایع دستی/ اقامت حداقلی خارجی ها در هتل‌

حمزه‌زاده در این گفتگو بیان کرد که میزان اقامت گردشگران خارجی در هتل‌های ایران کمتر از ۱۰ درصد است. همچنین تعداد گردشگرانی که از طریق آژانس‌ها به ایران می‌آیند تنها دو درصد از اتباع خارجی است.

راه‌اندازی گردشگری تهران دوشنبه

در این هفته عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی در سفرش به استان مازندران، از راه‌اندازی گردشگری زمینی بین ایران و تاجیکستان خبر داد و گفت: گردشگری زمینی ایران به سمت تاجیکستان از کشورهای ترکمنستان و ازبکستان عبور می‌کند و به دلیل زبان مردم سمرقند و بخارا، انگیزه‌های بالای گردشگری در این منطقه وجود دارد.

معرفی معاون جدید صنایع دستی/ اقامت حداقلی خارجی ها در هتل‌

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به نشست با وزیر راه تاجیکستان، از بررسی مشکلات راه زمینی تهران – دوشنبه خبر داد و گفت: راه اندازی این طرح می‌تواند به رونق گردشگری ارزان قیمت با کشورهای همسایه کمک کند و این مسئله جزو اولویت‌ها است.

ضرغامی بر تمایل تاجیک‌ها برای ورود به ایران تاکید کرد و گفت که زبان مشترک این دو کشور انگیزه مهمی برای گردشگری است.

راه‌اندازی شبکه رادیو تلویزیونی میراث فرهنگی و گردشگری

در این هفته در سومین نشست کمیته تخصصی شورای عالی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، راه‌اندازی شبکه رادیویی و تلویزیونی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به تصویب رسید.

سومین جلسه کمیته تخصصی نشست هشتم شورای‌عالی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور نمایندگان تام‌الاختیار معاونت‌ها و حوزه‌های تخصصی وزارتخانه، در محل سالن جلسات فجر برگزار شد.

در این جلسه بر پیگیری اصلاحات متن احکام پیشنهادی مصوبات جلسه قبلی تأکید شد و سپس پیشنهادهای معاونت فرهنگی نیز مورد بررسی اعضا قرار گرفت.

معرفی معاون جدید صنایع دستی

در این هفته پویا محمودیان از معاونت میراث فرهنگی رفت و به جای وی، مریم جلالی نشست. مراسم تودیع و معارفه این دو نفر نیز در وزارت میراث فرهنگی برگزار شد.

در این مراسم پویا محمودیان معاون سابق صنایع‌دستی گفت: ۲۶۶ رشته صنایع‌دستی اعلانی محور اعلام شد، سند ملی گوهرسنگ‌ها را تدوین و ابلاغ کردیم و مراحل تفویض اختیار به استان‌ها نیز به خوبی انجام شد.

معرفی معاون جدید صنایع دستی/ اقامت حداقلی خارجی ها در هتل‌

محمودیان تصریح کرد: طی این مدت ۹ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و ۷۴ میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره، پرداخت و در سال ۹۷ بیمه صنعتگران بعد از پنج سال توقف دوباره آغاز شد. در حوزه بیمه صندوق روستایی و عشایری ۴ هزار نفر را بیمه کردیم و ۱۷ هزار نفر در نوبت بیمه قرار دارد.

در ادامه مراسم مریم جلالی معاون جدید صنایع دستی با بیان اینکه امیدوارم خانه هر ایرانی تبدیل به یک کارگاه تولیدی برای کمک به اقتصاد هویت‌بنیان شود، گفت: از هیچ کاری برای تبدیل صنایع‌دستی به صنایع‌زیستی دریغ نمی‌کنم.

امضای ۳ تفاهمنامه برای تسهیل ورود گردشگران و زائران به ایران

در این هفته شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی سه تفاهم‌نامه همکاری مشترک با طرف‌های خارجی و داخلی برای ساماندهی و تسهیل در ورود زائران و گردشگران خارجی امضا کرد.

چندی پیش شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی طرح ملی و زیارتی را با عنوان «مهمان امام رضا علیه‌السلام» آغاز کرد که یکی از اهداف این طرح تسهیل در ورود یک میلیون زائر خارجی به مشهد مقدس است.

دیدگاهتان را بنویسید