شهروندان هرمزگانی ساعات اوج گرما در خانه بمانند


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان امروز در گفت‌وگوی رسانه‌ای اظهار داشتن: با افزایش یا کاهش دما محدوده حرارت بدن انسان نباید تغییر کند چرا که تمامی واکنش‌های شیمیایی و متابولیسم‌های بدن انسان در محدوده دمایی خاصی صورت می گیرد.

وی افزود: بنابراین اگر به هر دلیلی از جمله سرمازدگی و یا گرمازدگی این دما تغییر کند تبادل آب، املاح و متابولیسم در بدن مختل می‌شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه گرمازدگی تحت شرایط محیط ایجاد می شود، تصریح کرد: سیستم تبادل گرما و تنظیم درجه حرارت بدن انسان به علت قرارگیری بیش از اندازه انسان در هوای گرم و تابش مستقیم نور خورشید، دچار اختلال شده و سیستم تنظیم دمای بدن از کنترل خارج می‌شود.

نوروزیان گفت: در این حالت افزایش دمای بدن همانند تب به دلیل مکانیسم دفاعی بدن در برابر میکروب‌ها نیست بلکه در اثر قرار گرفتن بیش از اندازه فرد در هوای گرم و تابش مستقیم خورشید، سیستم تبادل گرما و تنظیم درجه حرارت بدن انسان دچار اختلال شده و واکنش‌های طبیعی بدن جهت افت دما مانند عرق کردن نیز عمل نمی‌کنند و سیستم تنظیم دمای بدن از کنترل خارج خواهد شد.

وی با اشاره به علایم و نشانه‌های گرمازدگی ادامه داد: اگر دمای بدن انسان از حالت نرمال خارج و به ۴۰ درجه سانتیگراد برسد فرد دچار گرمازدگی شده است و فرد گرما زده با مشکلاتی نظیر داغی و خشکی پوست، سردرد و سرگیجه، احساس خستگی مفرط، تهوع، گرفتگی(کرامپ عضلانی) و احساس تشنگی بسیار روبرو می‌شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: تپش قلب، مشکلات تنفسی، احساس ضعف شدید، گشاد شدن مردمک و در صورت طولانی شدن گرمازدگی، بیهوشی از دیگر نشانه‌های گرمازدگی است که در صورت تداوم  خطرات زیان بار دیگری همچون تشنج و حتی مرگ را به همراه خواهد داشت.

نوروزیان با اشاره به اینکه گرمازدگی بیشتر متوجه بیمارانی می‌شود که از بدن خود کمتر مراقبت می‌کنند، اضافه کرد: معلولان، سالمندان، کودکان، معتادان و سایر افراد همچون ورزشکاران و افرادی که به واسطه شغل خود مدت زمان زیادی را در فضای باز و گرم سپری می‌کنند نیز دچار گرمازدگی می‌شوند.

وی اظهار کرد: مصرف نوشیدنی‌های خنک، استفاده از کلاه‌های لبه‌دار، کرم‌های ضد آفتاب، عینک آفتابی، پوشیدن لباس‌های خنک با رنگ روشن و اجتناب از ماندن در خودروهای در بسته از جمله راهکاری پیشگیری از گرمازدگی است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد: شهروندان تلاش کنند که در حد امکان در ساعات اوج گرما و تابش مستقیم  نور خورشید از ساعت ۱۱ تا ۱۵ حتی الامکان در خانه بمانند و کمتر در معرض نور خورشید قرار گیرند.

نوروزیان با اشاره به اقدامات مورد نیاز در مواجهه با فرد گرمازده یادآور شد: ابتدا بیمار را به جای خنک یا سایه منتقل کرده، لباس‌های اضافه را بیرون آورده و به آهستگی دما بدن را پایین بیاورید (استفاده از اسفنج، پارچه های مرطوب و یا اسپری آب خنک و باد زدن ملایم) همچنین بهتر است در طول این مدت یک نفر مراقب بیمار و در کنار او باشد و ضربان قلب و تنفس و سطح هوشیاری وی را کنترل کند.

وی با تاکید بر اینکه در صورت هوشیار بودن فرد گرمازده نوشیدن مایعات خنک توصیه می‌شود، خاطرنشان کرد: با اقدامات انجام شده تقریبا بعد از نیم ساعت بیمار به حالت عادی باز می‌گردد ولی اگر بیمار دارای سطح هوشیاری پایین و یا دچار اختلال قلبی تنفسی شده بدون خوراندن مایعات به بیمار، باید سریعا به بیمارستان انتقال داده شود.

انتهای پیام/۸۸۰۵۰
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید