سنسوری که در کمتر از 2 ساعت ویروس کرونا را تشخیص می دهد


تهران (پانا) – یک تیم تحقیقاتی یک سنسور نانو حفره ایجاد کرده است که می تواند ویروس های زیادی از جمله Cro -Navirus را در کمتر از دو ساعت تشخیص دهد.

به گزارش ایسنا ، دانشمندان مرکز GSI Helmholtz برای تحقیقات سنگین یون در آلمان ، شورای ملی علم و فناوری (CONICET) در آرژانتین و دانشگاه ایلینویز در Urbana-Champaign (UIUC) در ایالات متحده ، یک حساس بسیار حساس ایجاد کرده اند. حسگری که می تواند کروناویروس و “آدنوویروس” انسان را در بزاق ، سرم خون یا نمونه های محیطی مانند فاضلاب تشخیص دهد.

این سنسور از دو قسمت مهم تشکیل شده است. نانوکانالهای حساس و مولکولهای DNA ویژه که به سطح کانال متصل می شوند. به گفته محققان ، این روش به اندازه آزمایشات PCR دقیق است ، اما راحت تر و سریعتر است و نتایج را در کمتر از دو ساعت آماده می کند.

فناوری ساخت غشاهای نانو حفره طی سالها در مرکز تحقیقات یونهای سنگین GSI Helmholtz تکامل یافته است. محققان در این پروژه نانو حفره هایی با دهانه کمتر از 50 نانومتر ایجاد کردند. اندازه کوچک و هندسه خاص حساسیت بالایی را برای فرآیندهای انتقال از طریق کانال تضمین می کند.

انتخاب سنسور از طریق فرایند کشت برای قطعات DNA به نام “آپاتامر” که در نانو حفره ها جاسازی شده است انجام می شود. این آپتامرهای انتخابی نه تنها می توانند ویروس های خاصی را تشخیص دهند ، بلکه می توانند وضعیت عفونی بودن ویروس را نیز تعیین کنند.

آپتامرهای مورد استفاده در این مطالعه توسط Anna Sol Peinetti ، محقق در دانشگاه ایلینوی در Urbana-Champaign اختراع شد. پینتی با عمر آذرونی در موسسه تحقیقات فیزیکی و شیمی نظری و کاربردی در آرژانتین ملاقات کرد و در آنجا دو فناوری را مورد مطالعه قرار داد.ترکیبی موفق.

به گفته محققان ، توانایی این روش برای تشخیص ویروس های عفونی و غیر عفونی یک نوآوری اساسی است. آزمایشات PCR مواد ژنتیکی ویروس را تشخیص می دهد ، اما نمی تواند تشخیص دهد که آیا نمونه مسری است یا بیماری فرد مسری است. تنها آزمایشی که می تواند ویروس های عفونی را در حال حاضر تشخیص دهد ، آزمایش پلاک است. این آزمایشات قبل از ارائه نتایج به فرآیند آماده سازی خاصی نیاز دارد ، اما سنسور جدید مجهز به آپتامر و نانو حفره ها در مدت 30 دقیقه تا دو ساعت به نتیجه می رسد.

آگاهی از وضعیت عفونی بودن ویروس نه تنها اطلاعاتی در مورد مسری بودن این بیماری ارائه می دهد ، بلکه راه حلی برای این سوال که آیا استراتژی های غیرفعال سازی م areثر است یا خیر ، ارائه می دهد.

ماریا یوجنیا تومیل مولارس ، سرپرست گروه فناوری نانو در مرکز تحقیقات یونهای سنگین GSI هلمهولتز ، می گوید: “ما با آنا سول پینتی و عمر آذرونی بر روی یک پروژه جدید برای آزمایش اثربخشی غیر فعال سازی حسگر کار می کنیم.” مبتنی است.

فناوری حسگر نانو حفره پتانسیل بالایی برای استفاده در همه گیری های کروناویروس دارد. پینتی گفت: “برای شناسایی سایر ویروس ها ، ما باید به دنبال مجموعه ای از مولکول ها باشیم که به عنوان آپتامر عمل می کنند.” مولکولهای جدید برای ویروسهای جدید ما حتی می خواهیم آپتامری تهیه کنیم که بتواند انواع مختلف کروناویروس ها را تشخیص دهد.

فراتر از تشخیص ویروس ، فناوری نانو حفره اساس دیگر سنسورها است. بسیاری از گروه ها در سراسر جهان در حال توسعه استراتژی های عملکردی خاصی برای انتقال توابع انتخابی به حسگرهای نانو حفره هستند. نانو حفره ها در غشاهای یونی بسیار سازگار هستند زیرا می توانند برای پاسخ به بسیاری از تغییرات خارجی مانند دما ، pH ، نور ، ولتاژ یا وجود گونه های یونی خاص ، مولکول ها یا داروها اصلاح شوند.

کریستینا تراوتمن ، سرپرست تحقیقات مواد در مرکز تحقیقات یون های سنگین GSI هلمهولتز می گوید: “چشم انداز ما ادغام غشای نانو حفره با یک دستگاه قابل حمل برای تشخیص سریع و کارآمد ویروس است.”

دیدگاهتان را بنویسید