سرعت نوسازی بافت فرسوده شتاب می‌گیرد


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمد آئینی در سفر یک روز خود به استان فارس در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان فارس اعلام کرد: در استان فارس و به تبع آن در کل کشور با حجم انبوهی از واحدهای ناپایدار رو به رو هستیم و اگر زلزله با حوادث غیر مترقبه ای بوجود آید جان هموطنانمان به خطر می افتد.

محمد آئینی اضافه کرد: دولت سیزدهم بنابراین دارد با کمک شهرداری‌ها و همراهی مردم و انبوه سازان و سازندگان سرعت نوسازی را شتاب می بخشد.

وی گفت: برای اینکه این هدف محقق شود بسته تشویقی جامعی را تدارک دیده و بخشی محقق شده و بخشی در دست تحقق هست.

وی با بیان اینکه متقاعدسازی و توجیه مردم برای مشارکت در حوزه بازآفرینی باید انجام شود، گفت: گروه‌های جهادی تخصصی و دفاتر تسهیلگری باید همراهی مردم را تسهیل کنند. دو نکته کلیدی در امر بازآفرینی داریم یکی اینکه مردم متقاعد شوند و دیگر اینکه فضای تشویقی برای سرمایه‌گذار و انبوه‌ساز ایجاد شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان اینکه امروز با یک نامعادله روبه‌رو هستیم، افزود: سود متعارفی برای سرمایه‌گذار باید تامین شود همچنین باید بسته تشویقی جامع در نظر گرفته شود به ویژه در بحث مجوزهای اداری که براساس قانون ۲ هفته است اما گاه تا ۱۷ ماه طول می‌کشد.

آیینی با بیان اینکه اعطای مجوزهای اداری نباید بیشتر از ۲ ماه شود، عنوان کرد: طولانی شدن این پروسه سرمایه‌گذاری در زمینه بازآفرینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد همچنین تخفیف شهرداری‌ها از دیگر موارد است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دولت مکلف است معادل تخفیف را برگرداند، تصریح کرد: انتظار ما این است که در استان فارس شهرداری‌ها ۱۰۰ درصد تخفیف دهند و یک ماهه مجوز صادر شود.

برای حمایت مالی از سازندگان و مالکان نیز امکانی در نظر گرفته شده که براساس آن سازندگان حق دارند از ودیعه اسکان موقت استفاده کنند تا پول کمتری برای جابه‌جایی هزینه کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان اینکه در شورای عالی مسکن مصوب شده که نرخ تسهیلات برای بافت فرسوده ۱۲ درصد شود، گفت: وقتی منابع مالی این امر تامین شود اعطای این تسهیلات انجام خواهد شد. در شیراز در محدوده حرم شاهچراغ نیز با تفاهم صندوق سرمایه‌گذاری حرم تا ۶۰۰ میلیون قابل دریافت است اما در بازآفرینی در محدوده میراثی باید اصول حفاظت رعایت شود.

 

آیینی با بیان اینکه مهم‌ترین موضوع در امر بازآفرینی مشوق‌های شهرسازانه است که کلیت آن در شورای عالی مصوب شده است، افزود: بر این اساس تاکید بر نوسازی محله‌ای است که از شهرداری‌ها تقاضا می‌شود در این زمینه نیز ورود کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان اینکه برای اعطای تسهیلات در زمینه بازآفرینی هیچ محدودیتی نیست، عنوان‌ کرد: بانک‌های استان‌ها به ویژه استان فارس نیز کمک کنند تا قراردادهای این استان محقق شود.

وی با بیان اینکه خدمات زیربنایی و روبنایی کار نیز باید مورد توجه ستادهای بازآفرینی استان‌ها باشد، گفت: مطابقت با اولویت‌های جدید نیازهای محلات احصا و پروژه‌های چند منظوره در محلات تعریف شود. امروز پروژه‌های نیمه تمام زیاد است اما به شکل اهرمی در پروژه‌های استان حضور خواهیم داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه توانمندسازی جوامع و اجتماعات محلی از دیگر اموری است که باید در بازآفرینی مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: قانون حمایت از احیا و بهسازی بافت فرسوده حتما خوانده و عمل شود چون ظرفیت زیادی در این قوانین وجود دارد. مناطق مصوب شده از تمامی معافیت‌ها و تخفیفات باید برخوردار شوند.

آیینی همچنین در پایان با بیان اینکه اهتمام دولت بر بازآفرینی جدی است، گفت: براساس دستورالعمل جدید شهرداران باید معابر خاکی باقی مانده را کامل کنند به گونه ای که تا پایان دولت هیچ معبر خاکی وجود نداشته باشد.

انتهای خبر/خ
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید