رقیب یاران طارمی منبع استعدادهای اروپا شدند؛ یک میلیارد یورو از فروش بازیکن!


به گزارش خبرگزاری فارس، فروش بازیکنان پورتو در سال ۲۰۲۲ به تیتر رسانه‌ها بدل شد. تیم طارمی چوب حراج به استعدادهای خود زد و به انبار بازیکن معروف شد. ابتدا لوئیز دیاز، ستاره کلمبیایی راهی لیورپول شد، سپس فابیو ویرا به آرسنال رسید و در انتها، ویتینیا، استعداد بزرگ پرتغالی هم‌بازی مسی و امباپه در پاری سن ژرمن نام گرفت.

پورتو به قدری بازیکن مهم در سال ۲۰۲۲ فروخت که سرمربی تیم احساس خطر کرد. کونسیسائو به باشگاه اخطار داد که نباید بازیکنانی مثل مهدی طارمی، اوانیلسون و تونی مارتینز فروخته شوند.

پورتو با قهرمانی در این فصل تعداد جام‌های خود در پرتغال را به عدد ۳۰ رساند. هنوز این تیم ۷ جام از رقیب اصلی خود یعنی بنفیکا عقب است.

بنفیکا با اینکه در ۳ سال‌ اخیر نتوانسته به مقام قهرمانی دست پیدا کند ولی پرافتخارترین تیم پرتغال محسوب می‌شود و به نوعی کارخانه بازیکن سازی پرتغال بالاتر از پورتو و اسپورتینگ به شمار می‌رود.تیمی در قرن ۲۱ بیشترین استعدادها را به دنیای فوتبال معرفی کرد و پول وحشتناکی نیز به جیب زد.

این تیم در قرن ۲۱ ، توانست بیش از یک میلیارد یورو از فروش بازیکن بدست آورد و یک رکورد فوق‌العاده به ثبت رساند. بسیاری از ستاره‌های کنونی دنیا از مدرسه فوتبالی بنفیکا رشد کردند که آخرین آنها «داروین نونز» است. بازیکنی که با هزار امید راهی لیورپول شده تا جانشین مانه شود و برای یورگن کلوپ گلزنی کند. ستاره اروگوئه‌ای فصل پیش بالاتر از طارمی به آقای گل لیگ پرتغال نام گرفت و به نظر بسیاری از کارشناسان جزو مهمترین مهاجمان آینده فوتبال خواهد بود.

در گزارش زیر می‌خواهیم به بررسی بزرگترین فروش‌های هر فصل بنفیکا بپردازیم. در تیتر مجموع فروش بازیکن توسط بنفیکا را مشاهده خواهید کرد. مجموعی که در در برخی فصل ها بیش از ۱۰۰ میلیون یورو است که آمار حیرت انگیز محسوب می‌شود.نکته جالب توجه در تابستان ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ است. نونو گومز که یکی از مهمترین گلزنان پرتغال بود، در سال ۲۰۰۰ با قیمت نزدیک به ۲۰ میلیون یورو راهی سری‌آ می‌شود. قیمتی که برای آن موقع بسیار زیاد محسوب می‌شود.

در گزارش به ذکر بازیکنانی خواهیم پرداخت که در بنفیکا رشد کردند و به ستاره‌های برتر دنیا نام گرفتند.

فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۳ – داروین نونز – مجموع فروش: ۹۷ میلیون یورو

هنوز پنجره تابستانی امسال بسته نشده ولی به نظر می‌رسد فروش بازیکنان بنفیکا به پایان رسیده است. امسال بنفیکا با فروش داروین نونز، ستاره بزرگ خط حمله خود ۷۵ میلیون یورو بدست آورد تا مجموع فروش خود در این تابستان تا لحظه کنونی را به ۹۷ میلیون یورو برساند.

۲۰۲۱-۲۰۲۲ – پدرینیو – مجموع فروش:۴۹.۵  میلیون یورو

در تابستان ۲ فصل گذشته بنفیکا چند بازیکن خوب به دنیا معرفی کرد که مهمترین آنها پدرینیو بود. بازیکن برزیلی که با ۱۸ میلیون یورو راهی اوکراین شد تا در شاختار بازی کند. نونو تاوارز به آرسنال رفت و والداشمیت آلمانی راهی ولفسبورگ شد.

بنفیکا در این تابستان ۴۹.۵ میلیون یورو بدست آورد که در مقایسه با سال‌های دیگر بسیار کم محسوب می‌شود.

۲۰۲۰-۲۰۲۱ – روبن دیاز – مجموع فروش: ۷۶.۵ میلیون یورو

جواهر پرتغالی در روزهای آخر پنجره تابستانی با ۶۸ میلیون یورو راهی منچسترسیتی شد تا قهرمانی را برای گواردیولا بدست آورد. دیاز به ستاره اصلی لیگ برتر انگلیس بدل شد و عنوان بهترین بازیکن سال لیگ برتر را از آن خود کرد. او به قدری استحکام به خط دفاعی سیتی داد که باعث این تیم هم قهرمان جزیره شود و هم به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا کند.

روبن دیاز بی‌شک به یکی از بهترین مدافعان دنیا نام گرفت که سهم بزرگی از آن به پای بنفیکا نوشته می‌شود.

۲۰۱۹-۲۰۲۰ – ژائو فلیکس – مجموع فروش: ۲۴۰ میلیون یورو

شاهکار بنفیکا در تابستان ۲۰۱۹ نوشته شد. جایی که یک تیم فوتبال توانست در مجموع ۲۴۰ میلیون یورو از فروش بازیکنان کسب کند که بخش زیادی از آن به خاطر پدیده پرتغالی بود.

ژائو فلیکس که به پسر طلایی نیز نام گرفت در سال ۲۰۱۹ با ۱۲۷ میلیون یورو راهی اتلتیکومادرید شد تا جانشین آنتوان گریزمان در تیم سیمئونه شود.

فلیکس منبع استعداد در پرتغال بود ولی نتوانست تحت هدایت سیمئونه خیلی زود به شکوفایی برسد. تنها یک سال زمان برد تا «ال چولو» با تغییر تاکتیک و استفاده از زوج سوارزفلیکس مقام قهرمانی لالیگا را از چنگ رئال مادرید و بارسلونا بگیرد و پس از ۷ سال این تیم را فاتح اسپانیا کند.

۲۰۱۸-۲۰۱۹ – رائول خیمنز – مجموع فروش: ۷۳.۳ میلیون یورو

ستاره مکزیکی که در انگلیس به یکی از مهاجمان محبوب بدل شد در تابستان ۲۰۱۸ از بنفیکا با ۳۸ میلیون یورو راهی ولورهمپتون شد. این بازیکن تحت هدایت نونو اسپریتو سانتو رشد کرد و به یکی از گلزنان لیگ برتر انگلیس نام گرفت. البته به خاطر مصدومیت شدید از ناحیه جمجمه ، روند این بازیکن تغییر کرد ولی او یکی از خریدهای خوب در تیم‌های نیمه دوم لیگ برتر انگلیس به شمار می‌رود.

در کنار او تالیسکا با ۱۸ میلیون یورو نیز راهی چین شد تا در سال ۲۰۲۱ به النصر بپیوندد و به یک مهره حیاتی در رقیب ایران در لیگ قهرمانان آسیا بدل شود.

۲۰۱۷-۲۰۱۸ – ادرسون – مجموع فروش: ۱۳۲.۷ میلیون یورو

دروازه‌بان محبوب گواردیولا که یکی از بهترین گلرهای دنیا شد، از بنفیکا رشد کرد. او مهارتی حیرت انگیز از ناحیه پا دارد. بنفیکا با فروش او و بازیکنانی مثل نلسون سمدو و ویکتور لیندلوف ، مجموع فروش وحشتناک ۱۳۲.۷ میلیون یورو بدست آورد.

۲۰۱۶-۲۰۱۷ – رناتو سانچز – مجموع فروش: ۱۲۱.۳ میلیون یورو

پسر طلایی سال و ستاره یورو ۲۰۱۶ که با پرتغال به مقام قهرمانی رسید، به خرید اصلی بایرن مونیخ نام گرفت. او با ۳۵ میلیون یورو به بوندس لیگا رفت ولی نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد و راهی فرانسه شد. حالا پس از چند سال به یک گزینه بزرگ پاریس نام گرفت و گالتیه می‌خواهد از او در کنار پاردس، وراتی و ویتینا پشت خط تهاجمی مرگبار خود استفاده کند.

بنفیکا در این فصل ۱۲۱.۳ میلیون یورو از فروش بازیکن بدست آورد که آماری حیرت انگیز محسوب می‌شود.

۲۰۱۵-۲۰۱۶ – رودریگو – مجموع فروش ۱۰۴.۳ میلیون یورو

ژائو کانسلو که ستاره اصلی پپ گواردیولا نام گرفته از آکادمی بنفیکاست. این تیم در تابستان ۲۰۱۵ با فروش بازیکنانی مثل رودریگو، آندره گومز، مکسی پریرا و لیما ۱۰۴.۳ میلیون یورو بدست آورد.

۲۰۱۴-۲۰۱۵ – انزو پرز – مجموع فروش:  ۱۰۴.۶

برناردو سیلوا که ستاره موناکو شد و به مهره حیاتی گواردیولا در سیتی نام گرفت از آکادمی بنفیکاست. این بازیکن در آغاز سال ۲۰۱۵ به موناکو پیوست.

بنفیکا در فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۵ انزو پرز(لیورپول)، لازار مارکوویچ(لیورپول) و ازکوئیل گارای (زنیت) به مجموع فروش ۱۰۴.۶ میلیون یورو رسید.

۲۰۱۳-۲۰۱۴ – نمانیا ماتیچ – مجموع فروش: ۴۵.۷

ستاره‌ای به نام ماتیچ که ستاره مورینیو در چلسی و منچستریونایتد شد از بنفیکا رشد کرد.

۲۰۱۲-۲۰۱۳ – اکسل ویتسل – مجموع فروش:۷۵.۷


ویتسل به دورتموند رسید و به ستاره بوندس لیگا لقب گرفت

۲۰۱۱-۲۰۱۲– فابیو کوئنترائو – مجموع فروش ۴۱.۲ میلیون یورو


کوئنترائو به رئال مادرید رسید و یکی از ستاره مورینیو در خط دفاع لقب گرفت

۲۰۱۰-۲۰۱۱ – آنخل دی ماریا – مجموع فروش:۸۵.۷ میلیون یورو

ستاره آرژانتینی از بنفیکا بر سر زبان‌ها افتاد. مورینیوی پرتغالی استعداد او را فهمید و او را به رئال مادرید آورد. دی ماریا پس از حضور در رئال مادرید خاطرات شگفت انگیزی را در دنیای فوتبال به ثبت گذاشت.

۲۰۰۹-۲۰۱۰ – کاتسوریانیس – مجموع فروش:۶.۸ میلیون یورو

۲۰۰۸-۲۰۰۹ – نلسون – مجموع فروش: ۷.۶ میلیون یورو

۲۰۰۷-۲۰۰۸ – سیمائو سابروسا – مجموع فروش: ۵۵.۷ میلیون یورو

۲۰۰۶-۲۰۰۷ – ریکاردو روچا – مجموع فروش: ۱۱.۳ میلیون یورو

۲۰۰۵-۲۰۰۶ – میگل – مجموع فروش: ۹.۸ میلیون یورو

۲۰۰۴-۲۰۰۵ – تیاگو مندز – مجموع فروش: ۱۸.۴ میلیون یورو

۲۰۰۳-۲۰۰۴ – ادنیلسون – مجموع فروش:۱۳۰ هزار یورو

۲۰۰۲-۲۰۰۳ – مارکو کانیرا – مجموع فروش: ۱.۵ میلیون یورو

فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۲ – فرناندو میرو – مجموع فروش: ۲۱.۳ میلیون یورو

فصل ۲۰۰۰-۲۰۰۱ – نونو گومز – مجموع فروش:۱۹.۴ میلیون یورو

انتهای پیام/


دیدگاهتان را بنویسید