رئیس جمهور: سهروردی، سالکی است که فراسوی مرزهای فلسفی را در نوردیده است


به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، در پی بزرگداشت شیخ اشراق (سهروردی) رئیس جمهور پیامی را صادر کرد.

متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

تلاش علمای اسلام در ایران بر بازگرداندن انسان گرفتار در ظلمت طواغیت به مسیری است که موطن اصلی او یعنی عالم انوار و مشوق ابدی و ازلی یعنی خداوند تبارک و تعالی است.

«الله نور السماوات والأرض» مجاهدتی این چنین مبارک برخاسته از معرفتی است مبتنی بر سنت الهی، مبانی فلسفی و سلوک عرفانی که اندیشمند بزرگی چون شیخ شهاب‌الدین سهروردی را در دامن خود می‌پروراند و خود چون خورشیدی درخشان طلوع می‌کند و سالکان حقیقت را به نورالانوار هدایت‌گر، رهنمون می‌سازد.

حکیم سهروردی، سالکی است که در فراسوی مرزهای ظواهر مکاتب فلسفی و عرفانی، مهمترین حقایق اسلامی و انسانی را با مدد از آیات قرآن و روایات و با ذوقی منحصر به فرد در هم می‌آمیزد.

بی‌تردید باید در کنار آثار برجسته این اندیشمند بزرگ ایرانی در حوزه‌های فلسفه منطقه الهیات و داستان‌های رمزی به قلم و تألیفاتی از ایشان اشاره کرد که در حیطه ادبیات عرفانی در پاسداشت و گسترش زبان فاخر پارسی نقش سازنده و ماندگار دارد.

بزرگداشت مقام علمی اندیشمندانی چون شیخ اشراق به مثابه ضرورت و فرصتی مغتنم در روزگار تحیر انسان امروز است که در پس این گمگشتگی، جویای ساحل امنی از جنس معنویت است و بر ماست که قدر سرمایه‌های بزرگی اینچنینی را بیش از پیش پاس بداریم و بسترهای لازم به منظور بازشناسی و باز نشر آثارشان را با مدد از حوزه‌های فرهنگی و ظرفیت‌های هنری فراهم سازیم.

اینجانب ضمن سپاس از برگزارکنندگان این همایش وزین به ویژه اندیشمندان و پژوهشگران و مردم عزیز زنجان، از خداوند منان سرافرازی و سربلندی ایران اسلامی و توفیق اهل قلم و اندیشه را مسالت دارم.

انتهای پیام/۷۳۰۰۵
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید