خسارت ۱۶۰ میلیارد دلاری ائتلاف سعودی به اقتصاد یمن – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، «احمد حجر» معاون وزیر دارایی در بخش برنامه ریزی و آمار تاکید کرد که تجاوز ائتلاف سعودی – آمریکایی خسارت ۱۶۰ میلیاردی به تولید ناخالص داخلی این کشور وارده کرده است و گزارش‌های بین المللی نیز از فرار حدود ۱۲۰ میلیارد سرمایه از زمان شروع حمله به یمن خبر می‌دهند.

وی اظهار داشت: تجاوز و محاصره علیه یمن منجر به کاهش ۴۶ درصدی تولید ناخالص داخلی در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی شده است.

همچنین «سام البشری» معاون بخش آمار و جمعیت وزارت دارایی یمن نیز گفت: بر اساس داده‌های موجود میزان خسارات وارده به دارایی‌های فیزیکی ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وی تاکید کرد: خسارات وارده با غارت آشکار و دائمی منابع مالی دولت توسط مزدوران و توقف کمک‌های بلاعوض افزایش چشمگیری یافته است.

بر همین اساس «عادل الحوشبی» معاون برنامه ریزی و توسعه وزارت دارایی یمن گفت: تداوم محاصره تحمیلی مانع بزرگی در برابر توسعه است و زمینه را برای خسارت‌های جدید فراهم می‌کند.

وی اظهار داشت: هدف قرار دادن زیر ساخت‌های اقتصادی مختلف منجر به افزایش درد و رنج جامعه در سطوح مختلف و در رأس آن تعطیلی خدمات عمومی شده است.

الحوشبی ادامه داد: خسارت‌های غیر مستقیم به اقتصاد یمن بسیار بیشتر از خسارت‌های مستقیم است و چالش‌های زیادی در برابر پیشرفت و توسعه وجود دارد.

یک منبع در کمیته عالی اقتصادی یمن نیز عنوان کرد: مجموع درآمدهای غارت شده از منابع مالی عمومی کشور که از سوی مزدوران ائتلاف سعودی انجام شده است، تا فوریه ۲۰۲۲ به هشت تریلیون و ۶۵۰ میلیارد ریال یمن رسیده است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۱۳۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کرد.

جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته و زخمی شدن هزاران یمنی و آوارگی بیش از ۴ میلیون نفر منجر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید