جزئیات اجرای گام دوم جهاد سازندگی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، سیدامیر حسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و دبیر شورای عالی جهاد سازندگی، امور عشایر و توسعه روستایی در نشستی خبری با عنوان «رویداد ملی همه با هم» اظهارداشت: جهاد سازندگی که در گام دوم انقلاب قرار است شکل بگیرد، تفاوت‌هایی نسبت به گام اول دارد، چرا که ما در ابتدای انقلاب در حوزه زیرساخت‌های روستایی از جمله آب و راه به شدت دچار مشکل بودیم و اولویت در آن زمان با حوزه زیرساخت‌ها بود اما در حال حاضر در این حوزه وضعیت مطلوبی داریم.

وی اضافه کرد: به طوری که در حوزه برق روستایی ۹۵ درصد، گاز روستایی ۹۲ درصد، در حوزه آب و شبکه‌های آبی ۸۵ درصد و در حوزه راه بیش از ۷۸ درصد روستاها تحت پوشش قرار دارند، ضمن اینکه در ۵۵ درصد روستاها نیز طرح هادی اجرا شده است.

مدنی ادامه داد: آنچه که باعث مهاجرت مردم از روستاها به شهرها و حاشیه شهرها شده است مختصاتی است که در گام دوم باید به آن توجه شود. به عبارتی ما در گام دوم باید ببینیم که تاکنون چه کاری انجام داده‌ایم و در حال حاضر با چه چیزی مواجه هستیم که همین موضوع نقشه راه را تدوین می‌کند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در شورای عالی جهاد سازندگی در چهار بخش قرار است مأموریت‌ها اجرایی شود، گفت: بخش اول لایه سیاستگذاری است که این سیاست‌ها تا سطح برنامه پایین می‌آید.

وی بخش دوم را هماهنگی بین دستگاه‌ها و نهادها عنوان کرد و گفت: به طور مثال در حال حاضر به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها در حوزه حمل و نقل روستایی با مشکلاتی مواجه هستیم، به طوری که آخرین تورم ماهیانه روستایی و ۲.۵ درصد بالاتر از تورم شهری است که یکی از عمده ترین دلایل آن بحث حمل و نقلی است که به روستاها تحمیل شده است.

این مقام مسئول بخش سوم این مأموریت‌ها را انسجام و هماهنگی بین مردمی و بخش چهارم آن را نیز گفتمان سازی عنوان کرد و گفت: ما در حوزه گفتمان جهادی به شدت دچار مشکل هستیم به طوری که بسیاری از اقدامات انجام شده در این حوزه به درستی تبیین نشده است.

مدنی تصریح کرد: بر این مبنا قرار است شورای عالی جهاد سازندگی تشکیل شود که این مدل شورا تاکنون در کشور وجود نداشته و ۱۷ دستگاه در آن عضویت دارند که هفت دستگاه نیز دولتی نیستند.

به گفته وی، ارتش، نیروی انتظامی، سپاه، هلال احمر و بنیاد مسکن در این شورا حضور دارند، همچنین برخی از وزارتخانه‌های دولتی و هفت نفر نماینده گروه‌های مردمی نیز در این شورا عضو هستند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در حوزه محرومیت زدایی به ویژه در بخش زیرساخت‌های کشور کارهای بسیار خوبی انجام شده اما متأسفانه اطلاعاتی در این حوزه وجود ندارد، گفت: در حوزه شبکه برق بین ۱۵ تا ۲۰ درصد فرسودگی وجود دارد. همچنین با ۲۵ درصد تنش آبی مواجه هستیم به عبارتی ۱۰ هزار روستای کشور با این تنش مواجهند و این مسئله نشان دهنده آن است که این کارها روی زمین مانده و باید پیگیری شود.

مدنی با اشاره به ابلاغیه شورای عالی جهاد سازندگی، امور عشایر و توسعه روستایی در بهمن ماه سال گذشته اضافه کرد: باید ببینیم که در حوزه بهره وری بخش کشاورزی، استفاده از منابع آبی و استفاده از دانش بنیان‌ها در مناطق روستایی چه کارهایی انجام شده است. آیا با تمام اقداماتی که صورت گرفته، مردم در این مناطق احساس رفع محرومیت می‌کنند؟

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به اینکه از ۹۰ هزار نقطه آبادی در کشور ۶۲ هزار آبادی دارای سکنه داریم، گفت: بسیاری از برنامه ریزی ها و سیاستگذاری ها در کشور برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار است و از این ۶۲ هزار آبادی، ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار داریم.

در حال تکمیل….

دیدگاهتان را بنویسید