تامین آب مورد نیاز صنایع از خط سوم انتقال آب خلیج فارس – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، عباس جرجانی ظهر یکشنبه در نشست خبری اظهار کرد: ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب به خراسان رضوی و ۶۰ میلیون مترمکعب به خراسان جنوبی اختصاص یافته و اجرای این طرح در استان کلید خورده است تا با احداث این خط انتقال، مشکل اصلی بیشتر صنایع استان حل شود.

به گفته وی واحدهای صنعتی استان باید برای انعقاد عقد قرارداد در این باره اقدام کنند چون به میزان نیاز آبی صنایع استان درخواست برای تأمین آب واحدهای تولیدی خواهیم داشت لذا هرچه زودتر باید برای این منظور اقدام کنند تا بتوانیم سهمیه آب استان را افزایش دهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه فولاد قائنات یکی از سهامداران این خط انتقال آب به خراسان جنوبی است، اضافه کرد: مسئولان این کارخانه برای احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر قاین اعلام آمادگی کرده‌اند تا علاوه بر استفاده از خط انتقال آب خلیج فارس، از پساب فاضلاب نیز استفاده کند.

وی تصریح کرد: بیش از ۲۵ هزار نفر در ۲ بخش صنعت و معدن استان مشغول به کار هستند و این در حالی است که مصرف آب در این بخش کمتر از ۲ درصد است اما با توجه به کمبود آب، واحدهای تولیدی را برای بهره‌وری مناسب از آب تشویق می‌کنیم.

اختصاص ۲۰۰ لیتر بر ثانیه پساب فاضلاب به معادن نهبندان و خوسف

جرجانی تأمین آب را از زیر ساخت‌های مهم معادن استان اعلام و ادامه داد: بر اساس توافق انجام شده با شرکت آب منطقه‌ای قرار است ۲۰۰ لیتر بر ثانیه از پساب فاضلاب بیرجند به منطقه معدنی نهبندان و خوسف انتقال یابد.

وی تصریح کرد: استعلام و مناقصه در این باره انجام و واحدهای معدنی برای تشکیل شرکت زیرساخت تشویق شده‌اند و دو شرکت مادر تخصصی برای اجرای کار اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گفته وی خط نورد واحد فولاد قائنات سال گذشته وارد مرحله بهره‌برداری شد و در آن برای بیش از هزار و ۲۰۰ نفر اشتغالزایی شد که با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد پیش بینی می‌شود نیمه اول سال ۱۴۰۲ تکمیل و به بهره برداری برسد.

وی یکی از موارد مهم در سرمایه‌گذاری را حمل و نقل دانست و گفت: برای کاهش هزینه‌ها حداقل باید مواد اولیه یک واحد تولیدی یا فرآوری، محصول در داخل استان انجام شود.

جرجانی با بیان اینکه سرمایه گذاری در معادن خراسان جنوبی از اهمیت زیادی برخوردار است، ادامه داد: باید از ظرفیت‌های معدنی برای ایجاد سرمایه‌گذاری استفاده شود که در این راستا سال گذشته همه تلاش خود را بر سرمایه‌گذاری در این حوزه و تکمیل زیرساخت‌های متمرکز کردیم.

وی با اشاره به پیگیری برای راه‌اندازی معادن سنگ گرانیت شاهکوه نهبندان به عنوان یکی از اقدامات مهم در استان اظهار کرد: معادن گرانیت این منطقه جز ذخایر استراتژیک استان است و چون از ظرفیت‌های خاصی برخوردار است سبب شده خراسان به عنوان قطب گرانیتی شناخته شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: به علت نوسانات بازار، نوع فرآوری معدنی و تغییر نگرش مردم، بعضی از معادن گرانیت سال‌های قبل تعطیل شده بود که پارسال با ایمیدرو وارد مذاکره شدیم تا به عنوان حامی و تسهیل کننده سرمایه گذاری برای راه‌اندازی واحدهای معدنی از توان این شرکت استفاده کنیم.

ساماندهی و تعیین تکلیف واحدهای فراوری سنگ

وی اضافه کرد: در اولین اقدام واحدهای فرآوری سنگ استان در حال ساماندهی و تعیین تکلیف هستند و سرمایه گذارانی که تمایل به ادامه فعالیت ندارند از چرخه خارج و در یک تا ۲ ماه آینده وضعیت این واحدها مشخص می‌شود.

جرجانی ادامه داد: از ۵۹ واحد معدنی سنگ حدود ۶۰ درصد واحدها فعال هستند که در ماه‌های آینده تعیین تکلیف و ساماندهی می‌شوند که بیشترین تعطیلی مربوط به معادن دارای سنگ‌های سخت است.

وی گفت: استان خراسان جنوبی با توجه به ساختار زمین شناسی از ذخایر غنی معدنی با تنوع حدود ۵۲ نوع ماده معدنی از مجموع ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده کشور برخوردار است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: ظرفیت موجود سبب شده تا در سال گذشته خراسان جنوبی با صدور ۱۴۴ فقره پروانه اکتشاف و پیش‌بینی سرمایه گذاری هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال رتبه اول میل به سرمایه گذاری در بخش معدن در سطح کشور را از آن خود کند.

جرجانی تصریح کرد: خراسان جنوبی در سال گذشته با صدور ۳۵ فقره پروانه بهره برداری معدنی و سرمایه‌گذاری بیش از هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۲۸۵ نفر، رتبه چهارم در سطح کشور را در این بخش به خود اختصاص داده است.

جرجانی گفت: ۴۱ فقره گواهی کشف با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۲۰۸ میلیارد ریال در سال گذشته صادر شد که در این بخش نیز خراسان جنوبی توانست رتبه سوم در کشور را به دست آورد.

وی یادآور شد: با توجه به اهمیت حوزه معدن که به عنوان مزیت و محور توسعه اقتصادی خراسان جنوبی معرفی و شناخته می‌شود، احیا و فعال‌سازی معادن راکد و غیرفعال یکی از مهمترین اولویت‌های حوزه صمت استان بوده و خواهد بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در این خصوص با برگزاری مستمر جلسات تعیین تکلیف معادن راکد و غیرفعال با حضور بهره‌برداران معدن در مرکز استان و شهرستان‌ها، طی سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۳ واحد معدنی از معادن راکد و غیرفعال استان وارد چرخه تولید و احیا شدند.

وی افزود: برگزاری ۲ مرحله مزایده در بخش اکتشاف با تعداد ۲۴۹ محدوده و در بخش بهره‌برداری با ۴۲ محدوده در سال گذشته از دیگر اقدامات مهم بخش معدن در راستای واگذاری محدوده‌های معدنی و معادن به افراد دارای صلاحیت و توان لازم بوده است.

جرجانی گفت: اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی نیز با حضور بیش از ۱۸۰ کارشناس خبره معدنی نخستین بار در خراسان جنوبی از دیگر دستاوردها و نقاط قوت حوزه معدن در سطح کشور است که این طرح در زمینه تمرکز بر بخش معدن و ذخایر معدنی انجام شده و اکنون در مرحله پردازش اطلاعات و بررسی نتایج اولیه است.

فرسودگی ماشین آلات معدنی استان

وی اظهار داشت: یکی از نگرانی‌های ما در حوزه معادن وجود ماشین‌آلات فرسوده است که ورود ماشین‌آلات در دستور کار قرار گرفته و قانون معادن اجازه واردات ماشین‌آلات با صفر تا پنج سال و پنج تا ۱۰ سال کارکرد را داده است که از این طریق حقوق مالیاتی معادن کسر خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: همچنین طرح برق‌رسانی به معادن شاهکوه نهبندان ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا اوایل مرداد امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه تأمین زیرساخت‌های معدنی یکی از اولویت‌های مهم این اداره کل است گفت: سال گذشته با توافق ایمیدرو، احداث پست برق ۱۳۲ کیلووات معادن شاهکوه نهبندان در دستور کار قرار گرفت و ایمیدرو در حال اجرای ۹۰ کیلومتر خط انتقال برق و ۲ ترانس ۳۰ در معادن شاهکوه است که با تکمیل آن کل برق این منطقه تأمین خواهد شد.

جرجانی افزود: بر اساس توافق‌نامه قرار است خط برق توسط ایمیدرو و پست برق توسط وزارت نیرو اجرا شود همچنین سرمایه‌گذار برای ترانس‌ها تعیین و زمین تحویل پیمانکار شده است.

وی اظهار داشت: یکی از زیرساخت‌های مهم در معادن شاهکوه تأمین برق است که مشکلات زیادی را برای معدن کاران در پی داشت اما با تأمین برق یکسری معادن راکد نیز فعال شده و ارزش افزوده افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: با توجه به ظرفیت خوبی که در حوزه معادن شهرستان نهبندان داریم، احداث پست ۴۰۰ کیلوولت در این منطقه از دیگر اقدامات است که برق برخی معادن از جمله منطقه طلا خیز هیرد تأمین می‌شود.

وی اضافه کرد: در منطقه طبس نیز خط انتقال برق به معادن زغال‌سنگ پروده با پیشرفت ۸۰ درصد در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید