برگزاری همایش پیشگیری از غرق شدگی با رویکرد «ایمن سازی استخرهای کشاورزی» در الوند


به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، همایش پیشگیری از غرق شدگی با رویکرد ایمن سازی استخرهای کشاورزی و با هدف کاهش حوادث و  ارایه آموزش ها و آگاهی لازم به شهروندان و مرتبطین با این حوزه، ظهر امروز در تالار شهر الوند برگزار شد. 

در این رابطه امیر حسین پور مدیرعامل سازمان حمل و نقل و خدمات ایمنی آتش نشانی شهر الوند در گفت و گو با خبرنگار فارس در قزوین با اشاره به برگزاری همایش و کارگاه آموزشی پیشگیری از غرق شدگی با رویکرد ایمن سازی استخرهای کشاورزی اظهار کرد: با توجه به گسترش استفاده از استخرهای کشاورزی به منظور استحصال و ذخیره آب به دلیل کمبود آب و تغییر شیوه های آبیاری، احداث این استخرها در باغات و مزارع مرسوم شده  که بعضا از مصالح بتنی و عمدتا از مواد  پلیمری و نانویی تحت عنوان ژئو ممبران ساخته می شوند.

وی افزود: برخی از افراد به منظور استفاده تفریحی و شنا و یا به طور اتفاقی و در اثر حادثه به داخل استخرهای کشاورزی سقوط کرده و غرق می شوند همچنین در برخی موارد شاهد سقوط حیوانات وحشی و اهلی نیز در این گونه استخر ها بوده ایم.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و خدمات ایمنی آتش نشانی شهر الوند ادامه داد: در این همایش با هماهنگی با جهاد کشاورزی، جامعه هدف و مرتبطین این حوزه، اعم از باغداران، کشاورزان، مالکین،  دهیاران و بخش خصوصی و بهره برداران استخرهای کشاورزی و … دعوت شده بودند و از ظرفیت علمی و آموزشی متخصصین و مدرسین آموزش امداد و نجات در این همایش استفاده شد.

حسین پور با اشاره به آغاز دو اقدام اضافه کرد: نخست اینکه شناسایی و تشکیل بانک اطلاعات استخرهای کشاورزی در دستور کار همکاران آتش نشانی در حوزه پیشگیری قرار گرفت و دوم اینکه ضمن اخذ استعلام ریز مشخصات استخرها و منابع ذخیره از متولیان صدور پروانه احداثی استخرهای کشاورزی ،شناسایی استخرهایی که احتمال احداث غیرمجاز بودن آنها وجود دارد، در دستور کار قرار گرفت که به منظور جلوگیری از بروز حوادث احتمالی هماهنگی لازم با مراجع مربوطه به جهت اعمال مقررات قانونی انجام خواهد شد.

وی احداث استخرهای کشاورزی را مستلزم رعایت استانداردهای لازم دانست و خاطرنشان کرد: فنس کشی، تعبیه طنابهایی خاص در فواصل معین، تعبیه لوازم نجات و… باید در استخرهای کشاورزی لحاظ و استانداردهای ضروری رعایت شود. 

این مسئول اذعان کرد: استخرهای کشاورزی به نحوی طراحی می شوند که با توجه به شیب و مواد بکار رفته در ساخت استخرها به شدت لغزنده بوده و در شرایط عادی تحت هیچ عنوان امکان بالا آمدن او خروج از آن ممکن نبوده و اگر هم کسی شناگری ماهر باشد و داخل این استخرها گرفتار شود  در صورت عدم امداد رسانی صحیح و اصولی به دلیل عدم امکان بالا آمدن، پس از مدتی خسته شده و غرق می شود.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و خدمات ایمنی آتش نشانی شهر الوند تصریح کرد: با آموزش های خاص برای قشرهای مختلف در حوزه پیشگیری و مقابله با خطر، پاسخ دادن به حوادث قبل از وقوع و انجام پیش آگاهی شاهد کاهش حوادث و هزینه ها و صرفه جویی اقتصادی خواهیم بود که همایش پیشگیری از غرق شدگی با رویکرد ایمن سازی استخرهای کشاورزی با همین هدف برگزار شده است. 

به گفته حسین پور اصلی ترین علت غرق شدگی در کشور بعد از غرق شدگی در دریاها، دریاچه ها، رودخانه ها و کانال ها، غرق شدن استخرهای کشاورزی مجاز و غیرمجاز می باشد.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید