افسانه هایی در مورد تب


پنجشنبه 22 اکتبر 1400 – 03:30

تهران (پانا) – افزایش دمای بدن یا تب در کودکان اغلب برای والدین بسیار نگران کننده است ، اما تب الزاماً مشکلی نگران کننده در کودکان نیست.

به نظر من ، تصورات نادرستی در این باره وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

هرچه درجه حرارت بالاتر باشد ، بیماری جدی تر است!

تب ممکن است نشان دهنده بیماری جدی در نوجوانان و بزرگسالان باشد ، اما نه همیشه در کودکان زیر 12 سال. سیستم ایمنی کودک به خوبی تنظیم نشده است. بنابراین ، با تمام قدرت به تمام باکتری ها حمله می کند. به همین دلیل ، کودکان ممکن است به دلیل سرماخوردگی تب بالایی داشته باشند. کارشناسان می گویند عملکرد کودک مهمتر از یک دماسنج است. مطمئن شوید که کودک شما مایعات می نوشد ، فعالیت کمتری دارد و بعد از مصرف دوز مناسب استامینوفن یا ایبوپروفن احساس بهتری دارد.

کودک من احساس گرما می کند ، بنابراین تب دارد! دمای بدن کودکان به دلایل زیادی مانند بازی زیاد ، گریه ، بلند شدن از رختخواب یا هوای گرم افزایش می یابد ، اما این دما باید طی 10 تا 20 دقیقه به حالت عادی بازگردد. تنها حدود 80 درصد از کودکانی که بیمار هستند و احساس گرما می کنند تب دارند.

هر گونه تب باید با داروهای ضد تب درمان شود! تب را فقط در صورتی می توان درمان کرد که باعث ناراحتی شود. اکثر تب ها تا زمانی که به بیش از 39 درجه سانتیگراد نرسند مشکلی ایجاد نمی کنند. دادن مایعات زیاد به نوزاد و پوشیدن لباس های سبک و راحت می تواند به کودک شما کمک کند.

اگر تب پایین نیاید ، نشان دهنده یک مشکل جدی است! تب که به راحتی از بین نمی رود می تواند ناشی از ویروس ها یا باکتری ها باشد. واکنش کودک به داروهای گیاهی چیزی در مورد علت تب به ما نمی گوید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟ تب کمتر از پنج روز معمولاً نگران کننده نیست. به خصوص اگر عملکرد کودک (بازی ، خوردن و آشامیدن) کاملاً طبیعی باشد. دمای بدن کودک از سه ماهگی تا سه سالگی می تواند به 39.4 درجه سانتیگراد برسد که این علامت عادی مبارزه با این بیماری است. اما در موارد زیر باید با پزشک خود تماس بگیرید:
نوزادان زیر سه ماه با تب.
کودکی که بیش از پنج روز تب دارد ،
تب 40 درجه که پس از دو ساعت مصرف استامینوفن یا ایبوپروفن برطرف نمی شود.
کودک مبتلا به تب که به راحتی بازی نمی کند ، نمی خورد ، نمی نوشد و از خواب بیدار نمی شود.
نوزاد مبتلا به تب که روزانه سه پوشک را مرطوب نمی کند.
کودک مبتلا به تب که هر 8 تا 12 ساعت ادرار نمی کند و در معرض کم آبی بدن قرار دارد.
کودکی که به تازگی واکسینه شده است و دمای بدن او بالای 38.8 درجه سانتی گراد است یا تب بیش از 24 ساعت طول می کشد.

دیدگاهتان را بنویسید