آنتی بادی قوی که می تواند با کرونا مبارزه کند


پنجشنبه 22 اکتبر 1400 – 07:30

تهران (پانا) – محققان سوئیسی آنتی بادی جدیدی را کشف کردند که می تواند به تقویت ویروس کرونا در سیستم ایمنی کمک کند.

به گزارش ایسنا ، محققان گروه ایمنی شناسی و آلرژی در بیمارستان دانشگاهی لوزان (CHUV) در سوئیس آنتی بادی تازه کشف شده را با استفاده از لنفوسیت ها از بیماران مبتلا به کووید -19 جدا کردند. این آنتی بادی یکی از قوی ترین آنتی بادی هایی است که تا کنون در برابر ویروس کرونا شناسایی شده است. خواص ساختاری این آنتی بادی نشان می دهد که به ناحیه ای متصل می شود که توسط پروتئین های خوشه ای جهش پیدا نکرده است.

آنتی بادی از اتصال پروتئین های گروه کروناویروس به سلولهای بیان کننده گیرنده ACE2 از طریق این پیوند قوی جلوگیری می کند. ویروس از این گیرنده برای ورود و عفونت به سلول های ریه استفاده می کند. این بدان معنی است که آنتی بادی از تکثیر ویروس جلوگیری می کند و به سیستم ایمنی بیمار کمک می کند تا ویروس کرونا را از بدن خارج کند. وجود این مکانیسم حفاظتی با آزمایشات درون بدن روی همسترها ثابت شده است. گونه هایی که آنتی بادی برای آنها تجویز می شد حتی پس از دریافت دوز عفونی از عفونت محافظت می شدند.

این آنتی بادی جدید علاوه بر داشتن خواص ضد ویروسی ، طوری طراحی شده است که تاثیری ماندگار بر انسان داشته باشد. معمولاً آنتی بادی اصلاح نشده تا سه تا چهار هفته محافظت می کند ، اما این آنتی بادی جدید می تواند چهار تا شش ماه محافظت کند. این ویژگی آنتی بادی را به گزینه درمانی و پیشگیری جالبی برای افراد واکسینه نشده در معرض خطر یا افرادی که واکسینه شده اند اما ممکن است پاسخ ایمنی نداشته باشند تبدیل می کند. بیماران مبتلا به نقص ایمنی ، دریافت کنندگان پیوند اعضا و افراد مبتلا به سرطان های خاص می توانند با تزریق آنتی بادی دو یا سه بار در سال در برابر ویروس کرونا محافظت شوند.

دانشگاه لوزان و بیمارستان ول کول دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL) قصد دارد با یک استارتاپ برای توسعه و تولید داروهای حاوی آنتی بادی همکاری کند. آزمایشات بالینی این دارو احتمالاً در اواخر سال 2022 آغاز می شود.

درمان یا پیشگیری؟

این مطالعه توسط تیمی از محققان گروه ایمونولوژی و آلرژی در بیمارستان دانشگاهی لوزان ، به سرپرستی پروفسور Usuzpe Pantaleo و دکتر Craig Fenwick و محققان از گروه ویروس شناسی و ژنتیک در دانشگاه فدرال ناپل انجام شد. و دکتر پریسیلا تورلی. به لطف حمایت طولانی مدت موسسه سوئیسی برای تحقیقات واکسن (SVI) ، این تیم توانست به سرعت به همه گیری کووید -19 پاسخ دهد و این آنتی بادی خنثی کننده را تشخیص دهد.

کشف این آنتی بادی جدید گامی مهم در مبارزه با کووید -19 است. این آنتی بادی می تواند راه را برای درمان اشکال شدید بیماری هموار کرده و اقدامات پیشگیرانه را به ویژه در بیماران با سیستم ایمنی ضعیف بهبود بخشد. با این حال ، این آنتی بادی نمی تواند جایگزین واکسن Covid-19 شود ، که م effectiveثرترین راه برای جلوگیری از عفونت است.

دیدگاهتان را بنویسید