آزادسازی نفتکش ایرانی پس از ۶ ماه – تجارت‌نیوز


به گزارش تجارت‌نیوز، در پی توافق انجام‌شده میان مقامات دریانوردی جمهوری اسلامی ایران و یونان، نفتکش ایران پس از شش ماه توقف، ساعاتی پیش آبهای یونان را به‌مقصد از پیش تعیین‌شده خود ترک کرد.

به نقل از تسنیم، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص موفقیت کشورمان در کارزار سیاسی ـ حقوقی و آزادسازی نفتکش حامل پرچم ایران از چنگال رژیم آمریکا بیانیه‌ای صادر کرد و افزود در پی توافق انجام‌شده میان مقامات دریانوردی جمهوری اسلامی ایران و یونان، کشتی حامل محموله نفتی ایران پس از شش ماه توقف، ساعاتی پیش آبهای یونان را به‌مقصد از پیش تعیین‌شده خود ترک کرد.

این کشتی که در اردیبهشت ماه سال جاری با پرچم کشورمان در آبهای بین‌المللی در حال حرکت به‌سمت مقصد خود بود، به‌دلیل شرایط نامساعد جوی و نقص فنی به‌ناچار به بنادر یونان پناه برد و متأسفانه در اقدامی خلاف موازین و کنوانسیون‌های بین‌المللی، توقیف و محموله نفت آن نیز پس از مصادره برای انتقال به آمریکا به یک کشتی تحت اجاره شرکت آمریکایی منتقل شد.

اقدام یونان که با مستمسک قرار دادن رأی یک دادگاه محلی و به‌بهانه همکاری قضائی با آمریکا انجام شد، از همان ابتدا با مخالفت شدید جمهوری اسلامی ایران مواجه شد و با عنایت به اینکه این اقدام نقض حقوق بین‌الملل دریانوردی آزاد محسوب می‌شد، جمهوری اسلامی ایران اقدامات سیاسی و حقوقی گسترده‌ای را در راستای مقابله با آن در دستورکار خود قرار داد.

با مجموعه تدابیر اندیشیده‌شده، پیگیری‌های حقوقی و قضایی و نیز مذاکرات به‌عمل‌آمده سرانجام با وجود اعمال فشارهای نامشروع از سوی دولت ثالث برای استمرار راهزنی دریایی، رأی دادگاه بدوی محلی در یونان مبنی بر مصادره محموله نفت ایران به‌نفع طرف آمریکایی در دادگاه‌های تجدیدنظر و عالی یونان ابطال و رأی به بازگرداندن محموله صادر شد و محموله مذکور مجدداً به نفتکش ایرانی منتقل شد و مقدمات خروج نفتکش و محموله آن از آب‌های سرزمینی یونان فراهم شد.

در این چارچوب و به‌منظور حل موضوع، در ماههای گذشته مذاکرات و گفتگوهای فشرده‌ای میان دو کشور ایران و یونان صورت پذیرفت و یادداشت تفاهمی میان طرفین به امضا رسید.

بر اساس این تفاهمنامه که در سفر نماینده دولت یونان به تهران به امضای مقامات بنادر و دریانوردی دو کشور رسید، طرفین همکاری لازم به‌منظور ارتقای امنیت دریانوردی را در دستور کار قرار خواهند داد.

در همین ارتباط مقرر شد علاوه بر کشتی حامل پرچم جمهوری اسلامی ایران، از دو کشتی یونانی نیز که طی ماه‌های اخیر به‌دلیل دعوای حقوقی و قضایی در آبهای خلیج فارس متوقف شده بودند، به‌طور همزمان رفع توقیف شود و بر این اساس هر سه کشتی در روز جاری به‌سوی مقاصد خویش حرکت کردند.